Dolar straci pozycję głównej waluty świata - uważa rosyjski ekspert | Wiadomości | CrypS.

Dolar straci pozycję głównej waluty świata – uważa rosyjski ekspert

Jacek Walewski
cyfrowy dolar cbdc

Coraz częściej słychać głosy o tym, że dolar przestanie być główną walutą świata. Zastąpić miałby go chiński juan.


Prezes VTB Banku prognozuje upadek dolara

Andrey Kostin, prezes kontrolowanego przez rosyjskie państwo VTB Banku, drugiego co do wielkości banku w tym kraju, rozmawiał z serwisem Reuters. Tematem wywiadu był potencjalny upadek amerykańskiej waluty. Zdaniem Rosjanina wyraźnie widać już wzrost znaczenia chińskiego juana i skutki zachodnich sankcji, które nałożono na jego kraj w wyniku ataku na Ukrainę.

Kostin ostrzega, że USA i UE mogą na swojej antyrosyjskiej polityce wiele stracić. Wskazał na np. zamrożenie setek miliardów USD wśród rosyjskich aktywów państwowych. Ta polityka, która miała na celu ukaranie Moskwy za inwazję na Kijów, doprowadziła do tego, że wiele krajów na całym świecie zobaczyło, do czego Amerykanom jest potrzebny dolar i pozycja geopolitycznego oraz gospodarczego hegemona.

Waszyngton wykorzystuje to do realizacji swoich celów. W efekcie rosnąca liczba rządów stara się odejść od używania dolara amerykańskiego i przejść do rozliczania transakcji w walutach krajowych. Jak na razie prym na tym polu wiodą państwa z grupy BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA), czyli te które niemal z definicji są wrogie USA. Tyle że dołączyć do nich mogą i inne kraje. I wiele wskazuje na to, że zaczynają to robić. Grupa BRICS ma się ponoć mocno poszerzyć.

Rosyjski bankier jest więc zdania, że „długa historyczna era dominacji dolara amerykańskiego dobiega końca”.

Myślę, że nadszedł czas, kiedy Chiny będą stopniowo usuwać ograniczenia walutowe. Chiny rozumieją, że nie staną się światową potęgą gospodarczą numer 1, jeśli utrzymają juana jako niewymienialną walutę

– dodał.

W zeszłym miesiącu mniej więcej to samo powiedział w wywiadzie dla Sputnika.

Istnieją wszelkie powody, by sądzić, że juan chiński zastąpi dolara amerykańskiego jako główna światowa waluta rezerwowa i rozliczeniowa i to już w następnej dekadzie

— prognozował.

Bliski współpracownik Putina

Warto jednak dodać, że sam Kostin nie jest obiektywny. W 2018 r. stał się celem USA. Nałożono na niego sankcje. Podobnie względem niego zachowała się Unia Europejska i Wielka Brytania. Ta ostatnia nazwała go wręcz „bliskim współpracownikiem Putina”.

Nie zmienia to jednak faktu, że USA wchodzą powoli w chyba najtrudniejszy dla siebie okres od czasu zakończenia zimnej wojny. Co gorsza, mają przed sobą najtrudniejszego swojego rywala w dziejach – Chiny. Do tego realnym problemem staje się w nich kryzys zadłużeniowy.

cyfrowy dolar cbdcreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.