DoJ tworzy dla FBI wydział ds. przejmowania wirtualnych aktywów | Wiadomości | CrypS.

DoJ tworzy dla FBI wydział ds. przejmowania wirtualnych aktywów

Zerelik Maciej
departament sprawiedliwości (US DoJ)

Amerykański Departament Sprawiedliwości (DoJ) ogłosił, że tworzy jednostkę zajmującą się analizą blockchaina i zajmowaniem wirtualnych aktywów o nazwie Virtual Asset Exploitation Unit.

Nowa jednostka będzie częścią NCET

Virtual Asset Exploitation Unit będzie składał się z zespołu ekspertów kryptowalutowych świadczących usługi dla FBI. Będzie również pracować nad rozwojem narzędzi służących do egzekwowania kryptowalut wobec przyszłych zagrożeń.

Jednostka jest częścią National Cryptocurrency Enforcement Team (NCET), oddziału utworzonego w 2021 roku w celu zbadania przestępczych zastosowań kryptowalut prowadzonych przez giełdy kryptowalutowe, miksery monet i inne podmioty zaangażowane w pranie pieniędzy.

Wraz z utworzeniem nowej jednostki, NCET zacznie działać również poza granicami Stanów Zjednoczonych. Jednostka Virtual Asset Exploitation planuje wzmocnić wcześniejsze wysiłki DoJ i wspierać egzekwowanie prawa na krajowych i międzynarodowych szczeblach rządowych.

Asystent Prokuratora Generalnego Kenneth A. Polite Jr, który nadzoruje NCET, powiedział, że przestępcy coraz częściej wykorzystują cyfrowe aktywa do „napędzania cyberataków, oprogramowania ransomware i systemów wymuszania okupu”. Powiedział również, że NCET będzie działać jako „punkt centralny dla wysiłków departamentu w celu zwalczania wzrostu przestępczości z wykorzystaniem tych technologii.”

NCET mianuje pierwszego dyrektora

W ogłoszeniu powołano również weterana w ściganiu przestępstw komputerowych, Eun Young Choi, na stanowisko dyrektora NCET.

Choi ma prawie dziesięcioletnie doświadczenie w amerykańskim wymiarze sprawiedliwości. Od 2021 r. pełniła funkcję starszego doradcy zastępcy prokuratora generalnego USA Lisy O. Monaco. Wcześniej pracowała w biurze prokuratora w południowym okręgu Nowego Jorku.

Choi kierowała w zeszłym roku dochodzeniem w sprawie rosyjskiego hakera, który wykradł informacje od 100 milionów konsumentów, w tym 80 milionów klientów JPMorgan Chase.

departament sprawiedliwości (US DoJ)
reklama
reklama