DOJ: Bitcoin stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego | Wiadomości | CrypS.

DOJ: Bitcoin stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Maciej Zerelik
departament sprawiedliwości (US DoJ)

Departament Sprawiedliwości (DOJ) po raz kolejny zaatakował Bitcoina i kryptowaluty. Cały czas podkreśla, że są one odpowiedzialne za liczne przestępstwa finansowe w Stanach Zjednoczonych.

Tym razem DOJ posunął się tak daleko, że stwierdził, iż Bitcoin i inne waluty cyfrowe stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Prokurator generalny USA William Barr określił kryptowaluty jako „pierwszą krople deszczu nadchodzącej burzy”.

Idea Bitcoina polegała na tym, że w końcu zostanie on użyty jako surogat – a potem zamiennik – dla gotówki. Waluta ta pojawiła się w czasach Wielkiej Recesji i wg. jej twórcy, który posługuje się pseudonimem Satoshi Nakamoto, pierwotnie miała być używana jako sposób płatności za towary i usługi.

Niestety, nie do końca tak się stało, a Bitcoin jest stosowany przede wszystkim w celach spekulacyjnych. Wiele osób uważa, że BTC jest trudny do wyśledzenia. To sprawiło, że stał się on głównym przedmiotem zainteresowania grup terrorystycznych, cyberprzestępców i hakerów.

Nie da się zaprzeczyć, że krypto w dużej mierze jest używane w działaniach przestępczych. Jednak patrzenie jednostronnie wydaje się być bezsensowne. Cyfrowe aktywa mają też sporo pozytywnych cech, o których raczej nie mówi się tak głośno jak o tych negatywnych.

Niedawno swoje uwagi przedstawiła grupa zadaniowa ds. cyberprzestępczości:

„Obecne wykorzystanie kryptowalut przez terrorystów może stanowić pierwsze krople deszczu nadchodzącej burzy o szerszym zastosowaniu. Kryptowaluta zapewnia również przestępcą środki do zarabiania zysków”.

Zaledwie w zeszłym tygodniu Departament Sprawiedliwości wydał raport, w którym omówił, w jaki sposób planuje walczyć z cyfrowymi aktywami. Przestępstwa wymienione w tym dokumencie obejmowały wszystko, od prania brudnych pieniędzy po finansowanie Al-Kaidy.

Musimy dbać o bezpieczeństwo ludzi

Członkowie departamentu twierdzą również, że w przyszłości Bitcoin może zagrozić systemowi finansowemu Ameryki. William Barr skomentował to w niedawnym oświadczeniu:

„Kryptowaluta jest technologią, która może fundamentalnie zmienić sposób, w jaki ludzie wchodzą w interakcje i jak organizujemy społeczeństwo. Zapewnienie, że korzystanie z tej technologii jest bezpieczne i nie zagraża naszemu bezpieczeństwu publicznemu ani bezpieczeństwu narodowemu, jest niezwykle ważne dla Ameryki i jej sojuszników”.

Wielu przywódców w Stanach Zjednoczonych okazywało już pogardę lub niechęć do cyfrowych aktywów. Jednym z największych przeciwników jest obecny prezydent Donald Trump.

departament sprawiedliwości (US DoJ)
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.