Dlaczego Grayscale wycofał swój wniosek o ETF na Ethereum? Analityk wskazuje potencjalny powód | Wiadomości | CrypS.

Dlaczego Grayscale wycofał swój wniosek o ETF na Ethereum? Analityk wskazuje potencjalny powód

Karolina Zawodnik
Grayscale

Amerykańska firma zajmująca się zarządzaniem cyfrowymi aktywami, Grayscale Investments, zaskoczyła członków społeczności kryptowalut wycofując swój wniosek o uruchomienie ETF-u futures na ETH. Co jest powodem tej nagłej zmiany?


  • Gigant z USA zarządzający aktywami kryptowalutowymi wycofał swój wniosek złożony w SEC o uruchomienie ETF-a futures na ETH
  • Ruch ten nastąpił na tle niejasności regulacyjnej dotyczącej Ethereum, panującej na terenie Stanów Zjednoczonych.

Grayscale nie uruchomi ETF-a spot na ETH

We wtorek (tj. 7 maja br.) firma Grayscale Investments złożyła wniosek związany z rezygnacją z planów dotyczących potencjalnego uruchomienia ETF-a futures na Ethereum. Propozycja uruchomienia takiego funduszu przez wspomnianą spółkę wpłynęła do amerykańskiego SEC we wrześniu 2023 r., a miesiąc później została opublikowana.

Wspomniany ETF miał zapewnić dalszą integrację Ethereum z amerykańskim krajobrazem regulacyjnym, a także szerszą ekspozycję na ether. Około 30 dni po pojawieniu się wspomnianego wniosku regulator z USA odłożył decyzję dot. jego zatwierdzenia bądź odrzucenia.

Tymczasem w marcu 2024 r. stanowisko SEC wciąż było niejasne. Organ ten zdecydował się na ponowne opóźnienie decyzji w sprawie wspomnianego funduszu od Grayscale. W uzasadnieniu wskazał on, iż potrzebuje więcej czasu na analizę proponowanej zmiany przepisów.

Kluczowy ruch przed wycofaniem wniosku

Co ciekawe, dwa tygodnie temu spółka Grayscale Investments podjęła odważny krok, składając oświadczenie rejestracyjne S-3 dla swojego funduszu Ethereum Trust. Poprzez ten ruch firma ta chciała zwiększyć zgodność z przepisami oraz przejrzystość dla swojego ETF-a.

Warto mieć na uwadze to, iż składając formularz S-3, wspomniana wyżej spółka spełniła wszystkie wymagania organu regulacyjnego, aby ten mógł dokonać przeglądu i wydać orzeczenie w sprawie proponowanego przez nią ETF-a na ETH.

Grayscale Investments zamierzał notować swój ETF futures na ETH na giełdzie NYSE Arca pod oznaczeniem ETHE.

Chociaż sam Grayscale nie wskazał na główny motyw swoich najnowszych działań związanych z rezygnacją z ETF-a futures na Ethereum, wśród obserwatorów tej branży krążą liczne spekulacje na temat potencjalnych przyczyn tego niespodziewanego ruchu.

Grayscalereklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.