Deweloperzy Ethereum krytykują najnowszy pomysł Vitalika Buterina | Wiadomości | CrypS.

Deweloperzy Ethereum krytykują najnowszy pomysł Vitalika Buterina

Jacek Walewski
Ethereum [ETH]

W Ethereum szykuje się bunt na pokładzie? Pomysł reformy sieci budzi obawy deweloperów. Wcześniej główny twórca projektu, Vitalik Buterin, zaproponował zwiększenie limitu gazu w blockchainie. Jego współpracownicy publicznie wskazują na wady tego rozwiązania. 


  • Vitalik Buterin chciałby zwiększyć limit gazu w Ethereum,
  • Inni znani współtwórcy tej sieci wskazują na wady tego pomysłu.

Ethereum i bunt deweloperów

11 stycznia Vitalik Buterin opowiedział się za „skromnym” zwiększeniem limitu gazu o 33%. Cel? Potencjalna poprawa przepustowości sieci. Zwiększenie owego limitu do 40 milionów z obecnych 30 milionów umożliwiłoby więcej transakcji dla każdego bloku, teoretycznie zwiększając ogólną przepustowość blockchaina. Tak widzi to Buterin. Okazuje się, że inni nie są entuzjastami tej wizji.

Według innego współtwórcy Ethereum, Mariusa van der Wijdena, nie wszystko w takim wariancie jest takie różowe jak stara się chyba przedstawiać Buterin. Problemem byłby wzrost rozmiaru stanu blockchaina, czyli tej części sieci, która zawiera salda kont i dane inteligentnych kontraktów.

Dziś wynosi ona około 267 gigabajtów (GB), ale „jeśli zwiększymy limit gazu, rozmiar ten będzie rósł jeszcze szybciej”, wskazał ekspert. Dodał, że pamięć masowa jest tania, więc rozmiar nie jest problemem i każdy będzie mógł przechowywać taką ilość danych, jednak wskazuje już, że „dostęp do nich i modyfikowanie ich będzie coraz wolniejsze”. Co więcej, wyższe limity wydłużają również czas synchronizacji i utrudniają budowanie różnorodnych klientów,  jak wyjaśnił.

Lider zespołu Ethereum, Péter Szilágyi, też wyraził swoje obawy:

Zwiększenie tego zdecydowanie ma wady. Stan [blockchaina] będzie rósł szybciej, czas synchronizacji będzie wolniejszy, potencjał DoS wzrośnie.

O co dokładnie chodzi?

Limit gazu odnosi się do maksymalnej ilości gazu wydanej na realizację transakcji w sieci Ethereum lub inteligentnych kontraktów w każdym bloku. To zapewnia, że bloki nie stają się zbyt duże, co mogłoby mieć wpływ na wydajność sieci i synchronizację. Średni limit gazu krótko po starcie Ethereum w 2015 r. wynosił około 3 miliony. Tyle że z biegiem czasu rósł wraz z rosnącą adopcją.

I faktycznie, dalsze zwiększenie limitu gazu pozwalałoby na zapisanie większej liczby transakcji w każdym bloku, co teoretycznie zwiększyłoby ogólną przepustowość sieci. Jednocześnie zwiększy to jednak potencjalne ryzyko ataków. Innymi słowy, sieć byłaby szybsza, ale bardziej zarażona na wspomniane ataki. To pewien standardowy problem w przypadku blockchainów.
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.