Darknetowy rynek Sipulimarket zamknięty! Pomogła polska Policja | Wiadomości | CrypS.

Darknetowy rynek Sipulimarket zamknięty! Pomogła polska Policja

Zerelik Maciej
finlandia darknet

W wyniku wspólnej operacji fińskich służb celnych, polskiej policji i Europolu został zamknięty fiński darknetowy rynek Sipulimarket . Rezultatem była konfiskata Bitoinów. Strona, która powstała niedługo po zlikwidowaniu Silkkitie, stała się zdecydowanym faworytem wśród skandynawskich użytkowników sieci dark net.

Czym był Sipulimarket?

Sipulimarket, utworzony w 2019 roku, stał się największym fińskim darknetowym rynkiem po zamknięciu Silkkitie, serwisu uważanego za fiński SilkRoad. Serwis szybko wypełnił lukę pozostawioną przez Silkkitie i stał się znany jako jeden z większych darknetowych rynków w Europie, choć z oczywistych powodów nie jest znany jego faktyczny dochód.

Podobnie jak wiele darknetowych rynków, Sipulimarket koncentrował się na sprzedaży środków odurzających, cyfrowych przedmiotów i danych kart kredytowych. Strona korzystała z systemu depozytowego. Oznacza to, że pieniądze zapłacone za towar pozostawały zablokowane do czasu zakończenia transakcji.

Ile skonfiskowano BTC?

Liczba BTC odzyskanych z kont depozytowych i portfeli Sipulimarket nie została ujawniona. Jednak biorąc pod uwagę, że była to jedna z największych skandynawskich darknetowych stron, można założyć, że kwota ta nie była mała. Fińskie służby celne dokonały konfiskaty Bitcoinów, które w przyszłym roku prawdopodobnie zostaną sprzedane na aukcji.

Wg oświadczenie Europolu podczas operacji fińskie służby celne (Tulli) współpracowały z Polską Komendą Wojewódzką Policji, Europejskim Centrum Cyberprzestępczości Europolu (EC3), Eurojustem (Agencja Unii Europejskiej ds. Współpracy Sądownictwa Karnego) oraz firmą zajmującą się bezpieczeństwem cybernetycznym – Bitdefender.

finlandia darknet
reklama
reklama