Damian Żukiewicz ukarany przez UOKiK na 450 000 zł | Wiadomości | CrypS.

Damian Żukiewicz ukarany przez UOKiK na 450 000 zł

Konrad Juszczyk
UOKiK zamierza karać ososby propagujące systemy piramidowe

Jak obiecał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Tomasz Chróstny, tak zrobił. Damiań Żukiewicz ukarany na 450 tysięcy złotych za namawianie do piramid finansowych.

Działania UOKiK

Damian Żukiewicz to znany youtuber z Wrocławia, który prowadzi firmę INVESTPROVIDER. Na swoim kanale Youtube, a także stronie internetowej publikował nagrania, które miały zachęcać jego fanów do rejestracji na różnych portalach internetowych, obiecujących zyski uzależnione od wprowadzenia do systemu kolejnych osób.

Żukiewicz był pod lupą UOKiK głównie ze względu na namawianie swoich obserwatorów do rejestracji na portalu FutureNet oraz platformie reklamowej FutureAdPro, które miały przynieść zyski osobom zarejestrowanym za przyciąganie kolejnych zainteresowanych. Propagował on również firmę CL Singapore, wprowadzającą na rynek kryptowalutę DasCoin, pod koniec 2019 roku uznaną za piramidę finansową. Jest to pierwsza decyzja ukarania „naganiacza ponziego” dokonana przez Prezesa UOKiK, Tomasza Chróstnego.

Naganiacze muszą ponosić odpowiedzialność za swoje działania wprowadzające konsumentów w błąd […] Po przeprowadzeniu postępowania podjąłem decyzję o ukaraniu naganiacza Damiana Żukiewicza karą w wysokości blisko 450 tys. zł. Za każdą ze stwierdzonych praktyk, odnoszących się do promowania w internecie nielegalnych inwestycji, wprowadzania konsumentów w błąd i mamienia ich wizją wielkich zysków.

Działania UOKiK rozpoczęły się w listopadzie 2020 roku, gdzie urząd postanowił karać naganiaczy do systemów piramidowych. Spółką, która jest również w zasięgu wzroku Chróstnego jest NTIM, która obiecywała zyski zarejestrowanym na platformie Rockwall Investments za wprowadzanie nowych osób do systemu.

Systemy promocyjne typu piramida są zakazane zarówno przez prawo polskie, jak i europejskie. Musimy je szybko i skutecznie eliminować z rynku, bowiem na ich działalności swoje oszczędności tracą konsumenci. – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

UOKiK zamierza karać ososby propagujące systemy piramidowe
reklama
reklama