Czy w nowym hicie "The Beatles" zamiast Johna Lennona śpiewa AI? | Wiadomości | CrypS.

Czy w nowym hicie “The Beatles” zamiast Johna Lennona śpiewa AI?

Jacek Walewski
AI

Zespół The Beatles (a właściwie dziś już tylko Ringo Starr i Paul McCartney) wydał niedawno nowy utwór. Chodzi o “Now and Then”, który z miejsca stał się hitem. Powstał przy pomocy sztucznej inteligencji. W sieci pojawiła się pogłoska, że to AI zaśpiewała zamiast Johna Lennona. 


The Beatles, nowy przebój i AI

W tym miesiącu w sieci zadebiutował singel „Now And Then” The Beatles. Artyści nie kryli, że utwór powstał dopiero teraz, bowiem wcześniej na jego dokończenie nie pozwalała ówczesna technologia. Chodzi o to, że podstawą piosenki są taśmy demo, jakie w latach 70. nagrał John Lennon.

Już po jego śmierci, w latach 90. George Harrison, Paul MacCartney i Ringo Starr próbowali do niej wrócić i ją dokończyć. Porzucili to zadanie ze względu na zbyt niską jakość oryginalnego nagrania. Dopiero w 2023 r. udało się dokończyć utwór. Wszystko dzięki sztucznej inteligencji. Teraz piosenka jest częścią nowej składanki typu “the best of” zespołu.

W jaki jednak sposób dwaj żyjący muzycy grupy – McCartney i Starr – zastosowali AI? Czy wokal Lennona, jaki słyszymy, to tak naprawdę “głos” sztucznej inteligencji, która potrafi podrabiać ludzkie dźwięki, w tym śpiew? Nie, AI pomogła w restauracji oryginalnego nagrania, ale muzycy nie odważyli się w ingerencję wokalu Lennona. Przyznał to w wywiadzie dla „AARP” Ringo Starr:

Pojawiły się potworne plotki, że to nie John, że to AI czy jakieś inne brednie powtarzane przez ludzi. Nie zrobilibyśmy czegoś takiego z Paulem. To piękna piosenka i fajny sposób na zamknięcie tych drzwi. To nie AI. Nie udajemy niczego. To naprawdę głos Johna, głos i bas Paula, gitara rytmiczna George’a i moje bębny.

Hit

To wręcz niesamowite, że dziś, wiele lat od zakończenia działalności, The Beatles znów mają na listach przebojów hit. Utwór „Now And Then” jest topowym przebojem w Wielkiej Brytanii. To pierwszy raz, gdy piosenka Beatlesów jest na szczycie takiego notowania, od czasu singla „The Ballad of John and Yoko / Old Brown Shoe” z 1969 roku.
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.