Czy to koniec prywatności Monero (XMR)? | Wiadomości | CrypS.

Czy to koniec prywatności Monero (XMR)?

Konrad Juszczyk
Czy to koniec prywatności Monero XMR?

Firma analityczna CipherTrace ogłosiła w piątek, że złożyła patenty na technologię umożliwiającą śledzenie transakcji XMR. Może to zakończyć karierę Monero jako privacy coin’a. Kurs prywatnej kryptowaluty w momencie publikacji wynosi 123,28 USD, co oznacza spadek o 3,6% w ciągu ostatnich 24 godzin.

Monero (XMR) wydany w 2014 roku był docelowo stworzony jako kryptowaluta dla anonimowych transakcji. Był to jeden z największych privacy coin’ów w branży i korzystali z niej ci, którzy cenią sobie anonimowość. Niestety ta cecha już niedługo może nie być atutem Monero.

Patent od CipherTrace

Firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem CipherTrace zgłosiła nie jeden, lecz dwa patenty na technologię, która według nich jest w stanie śledzić transakcje w sieci Monero. Ponad 45% rynku Darknet jest obsługiwanego przez prywatne kryptowaluty XMR. Po bitcoinie jest to druga najpopularniejsza waluta cyfrowa wybierana przez przestępców.

Od dłuższego czasu organy ściagania były zainteresowane tym privacy coin’em. Ciphertrace powiedział, że rozwój technologii śledzenia transakcji XMR trwa od 2019 roku. Jest on częścią projektu realizowanego przez Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA. Jednak ten organ nie jest jedyną agencją rządową, która szuka sposobu na identyfikację portfeli XMR. We wrześniu Urząd Skarbowy ogłosił, że przyzna nagrodę w wysokości do nwaet 625,000 USD każdemu, kto będzie w stanie złamać prywatność Monero.

„Naszym celem jest zapewnienie możliwości identyfikacji użytkowników zaangażowanych w działalność przestępczą, a tym samym zwiększenie w przyszłości bezpieczeństwa i odporności prywatnych monet, takich jak Monero”

Opatentowana technologia obejmuje statystyczne metody oceniania transakcji i grupowania prawdopodobnych właścicieli aktywów. Również w patencie znajdują się metody śledzenia i uzyskiwania informacji o transakcjach. Sam fakt, że Monero podlega zwiększonej kontroli ze strony giełd, nie ułatwia życia tym, którzy cenią sobie anonimowość transakcji.

Niektóre giełdy jak OKEx oraz Upbit usunęły już ze swojej oferty handel privacy coin’ami przez interpretacje wytycznych Grupy Specjalnej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF). W tym miesiącu firma ShapeShift z siedzibą w Kolorado i Szwajcarii wycofała monety Zcash, Dash i Monero, oferujące prywatność.

Czy to koniec prywatności Monero XMR?
reklama
reklama