Czy Rosja zdelegalizuje kryptowaluty? | Wiadomości | CrypS.

Czy Rosja zdelegalizuje kryptowaluty?

Anna Sutowicz
rosja

Pojawiły się sprzeczne informacje na temat sytuacji kryptowalut w Rosji w przyszłym roku. Raport Reutersa wskazuje, że Centralny Bank Rosji zmierza do całkowitego zakazu kryptowalut. Natomiast zdaniem przewodniczącego rosyjskiego parlamentu, lepiej jest opodatkować takie transakcje, niż dążyć do ich zakazu.

Rosyjski bank centralny dąży do zakazania inwestycji w kryptowaluty. Sceptycyzm władz finansowych wobec Bitcoina oraz innych tokenów wynika z przekonania, iż tego rodzaju inwestycje mogą być wykorzystywane do prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu. Argumentem Centralnego Banku Rosji, przemawiającym za wprowadzeniem zakazu kryptowalut jest zagrożenie dla stabilności finansowej. W jego ocenie, niepokojąca jest gwałtownie rosnąca liczba transakcji.

Taki zakaz byłby zgodny ze stanowiskiem rosyjskiego prezydenta W. Putina, który na forum inwestycyjnym w listopadzie stwierdził, że kryptowaluty wiążą się z wysokim ryzykiem. Ostatnio Centralny Bank Rosji podjął działania zmierzające do spowolnienia przelewów kierowanych na platformy wymiany cyfrowych aktywów, by ograniczyć spontaniczne zakupy wśród Rosjan.

Przewodniczący Komisji Rynków Finansowych Dumy, Anatolij Aksakow, oświadczył w trakcie konferencji prasowej, że:

Istnieje bardzo trudne podejście do całkowitego zakazu kryptowalut, takiego jak nabywanie lub posiadanie. Istnieje [również] podejście, w którym muszą istnieć odpowiednie giełdy kryptograficzne, gdzie wszystko jest zalegalizowane, przejrzyste i zrozumiałe dla organów regulacyjnych. Federalnej Służbie Podatkowej Rosji łatwiej byłoby opodatkować takie transakcje [wymiany].

W ocenie przewodniczącego, rosyjskie władze dyskutują o różnych opcjach regulacji kryptowalut. W czasie przyszłej sesji wiosennej, wszelkie wątpliwości dotyczące wirtualnej waluty powinny zostać uregulowane. W opinii ekspertów, w przypadku całkowitego zakazu kryptowalut na terenie Rosji, ich właściciele zejdą do podziemia. Natomiast państwo straci możliwość pobierania podatków z tego rynku. 

W grudniu Rada Federacji oświadczyła, że została powołana grupa robocza do opracowania dalszych regulacji dotyczących kryptowalut.

rosja
reklama
reklama