Czy pracownicy Binance pomagają omijać KYC i AML? | Wiadomości | CrypS.

Czy pracownicy Binance pomagają omijać KYC i AML?

Redaktor: Michał Misiura
Binance głównym kontrahentem Bitzlato

23 marca CNBC poinformowało, że grupa aniołów Binance podzieliła się technikami, które pozwalają użytkownikom ominąć systemy KYC, rezydencji i weryfikacji platformy.


CNBC potwierdziło informacje, przeglądając setki wiadomości zamieszczonych na serwerze Discord i grupie Telegram kontrolowanej i obsługiwanej przez Binance, które najwyraźniej były zamieszczane od 2021 do marca 2023 roku.

KYC? Jakie KYC?

Według CNBC, wielu pracowników Binance i “aniołów” (wolontariuszy przeszkolonych przez giełdę w celu promowania jej użycia) udostępniło samouczki pokazujące użytkownikom jak sfałszować dokumenty bankowe i przedstawić fałszywe adresy podczas rejestracji na platformie. Pracownicy pokazali nawet techniki fałszowania informacji o kraju zamieszkania w celu uzyskania kart debetowych Binance.

Osoba używająca nick Yaya i identyfikująca się jako pracownik Binance powiedziała, aby aktywować swój VPN i zarejestrować się jako mieszkaniec Tajwanu, a następnie zmienić narodowość z powrotem na Chiny. Pracownik sugerował również unikanie korzystania z węzłów VPN w Stanach Zjednoczonych, Singapurze i Hongkongu.

Raport ujawnił też, że wielu użytkowników w Chinach było w stanie uzyskać dostęp do usług Binance pomimo obowiązującego w tym kraju od 2017 roku zakazu prowadzenia giełd kryptowalut i korzystania z aktywów cyfrowych od 2021 roku.

Binance prowadzi dochodzenie w sprawie raportu

CNBC stwierdziło, że “techniki udostępniane klientom i między nimi również poddają w wątpliwość skuteczność działań Binance w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy”. Publikacja zakwestionowała możliwości giełdy w zakresie zapewnienia, że jej klienci nie są zaangażowani w nielegalne działania związane z praniem pieniędzy lub finansowaniem terroryzmu.

Podobnie, kilku ekspertów ds. regulacji, takich jak Sultan Meghji, profesor i były Chief Innovation Officer w FDIC, wyraziło swoje obawy dotyczące tej samej kwestii. Wskazali, że takie raporty budzą obawy regulacyjne dotyczące platformy, ponieważ może ona umożliwiać transakcje od terrorystów lub przestępców z Korei Północnej lub Rosji.

Jeśli miałem osiem na 10 obaw dotyczących Binance z perspektywy regulacyjnej i z perspektywy bezpieczeństwa narodowego, to podnosi to do 10 na 10 […] Myślę wyraźnie o implikacjach dla bezpieczeństwa narodowego związanych z tym, jak terroryści, przestępcy, piorący pieniądze, cyberprzestępcy w Korei Północnej, rosyjscy oligarchowie itp. mogliby wykorzystać to, aby uzyskać dostęp do tej infrastruktury.

Ze swojej strony Jim Richards, dyrektor wykonawczy ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy w Wells Fargo, podkreślił, że “techniki omijania kontroli KYC Binance mogą mieć implikacje poza Chinami”. Dlaczego? Ponieważ giełda mogła po cichu wspierać operacje z innych krajów objętych sankcjami.

Według rzecznika Binance, platforma podjęła już działania przeciwko pracownikom, którzy mogli naruszyć wewnętrzną politykę firmy. Mogą oni zostać zwolnieni w trybie natychmiastowym.

Binance głównym kontrahentem Bitzlatoreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.