Czy OpenAI przestanie działać w Europie? | Wiadomości | CrypS.

Czy OpenAI przestanie działać w Europie?

Patryk Chodyniecki
AI AI

CEO OpenAI – Sam Altman – zasugerował w wywiadzie dla Reuters, że firma stojąca za ChatGPT może opuścić Europę. Stanie się tak, jeśli podmiot ten nie będzie w stanie przestrzegać oczekiwanych regulacji Unii Europejskiej dot. sztucznej inteligencji (AI). Według Altmana przepisy mogą w łatwy sposób penalizować AI poprzez wdrażanie sprzecznych definicji. ,,Mogą zrobić wiele rzeczy, np. zmienić definicję systemów AI o ogólnym zastosowaniu – tłumaczył. 


Regulacje dotyczące praw autorskich w OpenAI

Głównym problemem, jak mówi Altman, jest zasada zawarta w ,,EU AI Act”, która wymagałaby od firm ujawniania materiałów chronionych prawami autorskimi i używanych przy tworzeniu generatywnych narzędzi. Takie regulacje już zaczynają wpływać na działalność firm technologicznych. W zeszłym tygodniu, Apple wraz z innymi korporacjami zdecydowało o zakazie korzystania przez ich pracowników z ChatGPT oraz innych narzędzi AI od stron trzecich. Tłumaczono to obawami o wyciek poufnych danych firmy, które mogłyby zostać przechowane na serwerach zewnętrznych.

Spotkanie w Białym Domu z Liderami AI

Jednocześnie w Stanach Zjednoczonych administracja Prezydenta Joe Bidena podkreśla swoje zaangażowanie w promowanie odpowiedzialnego rozwoju sztucznej inteligencji (AI). W czwartek, wiceprezydent Kamala Harris spotkała się z CEO najważniejszych firm tworzących i badających produkty oraz narzędzia AI.

Najnowszy projekt EU AI Act mógłby wprowadzić zbyt wiele regulacji, ale słyszeliśmy, że prawdopodobnie zostanie on zmieniony – wyjaśniał Altman w trakcie wywiadu.

Wpływ regulacji na definicję i rozwój AI

Future of Life Institute, które analizowało EU AI Act, definiuje ogólnie przyjęte standardy AI jako systemy o szerokim zakresie możliwych zastosowań – zarówno tych zamierzonych, jak i nieprzewidzianych przez deweloperów. W grudniu państwa członkowskie UE zatwierdziły wersję Artificial Intelligence Regulation Act. W zeszłym miesiącu grupa legislatorów w Parlamencie Europejskim wezwała Joe Bidena i prezydenta Komisji Europejskiej – Ursulę von der Leyen –  do zorganizowania globalnego szczytu mającego na celu stworzenie zestawu zasad regulujących rozwój, kontrolę i wdrożenie sztucznej inteligencji.

Skutki dla ChatGPT i OpenAI

Od publicznego wprowadzenia w listopadzie, szybki wzrost popularności ChatGPT od OpenAI zaskoczył niemal każdego polityka i człowieka, który z niego skorzystał. W związku z tym wiele krajów analizując perspektywy i rozwój tej technologii postanowiło jej zakazać.

Przykładowo, Włochy zrobiły to powołując się na obawy dotyczące prywatności. W następstwie tego OpenAI wprowadził kilka aktualizacji np. umożliwiając użytkownikom usuwanie swojej historii. Podczas dyskusji na University College London w środę, Altman powiedział, że OpenAI spróbuje dostosować się do przepisów zanim zdecyduje o zamknięciu projektu w Europie.

Albo będziemy w stanie sprostać tym wymogom, albo nie. Jeśli możemy je przestrzegać, zrobimy to, a jeśli nie – zaprzestaniemy działalności – oznajmił Altman

Analizując powyższe można stwierdzić, że AI niesie za sobą wiele zalet, lecz również zagrożeń. Fake newsy, treść bez źródeł i badań naukowych, która trafia do szerokiej gamy odbiorców. To pokazuje, że w krótkim czasie można dosłownie zalać serwisy informacyjne dużą dawką niesprawdzonych wiadomości, a to znowu może mieć negatywny wpływ na całe społeczeństwo. Bez wątpienia AI powinno być uregulowane, jednak ważne jest aby zrobić to roztropnie i zmaksymalizować korzyści z jego używania, przy zachowaniu zdrowego rozsądku

AI

OpenAIreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.