Czwarty największy stablecoin zaliczył drobny depeg i wciąż nie powrócił do kursu 1 USD | Wiadomości | CrypS.

Czwarty największy stablecoin zaliczył drobny depeg i wciąż nie powrócił do kursu 1 USD

Jacek Walewski
TrueUSD [TUSD]

TrueUSD spadł do poziomu 0,984 USD. Nie byłoby w tym niczego strasznego, gdyby był zwykłą kryptowalutą (ba, byłoby to wręcz w dobrym tonie). Problem tkwi w tym, że jest stablecoinem!


  • TrueUSD traci na wartości,
  • Jest to efektem informacji o tym, że posiadacze stablecoina wymieniają go na tethera.

TrueUSD nie kosztuje 1 USD

Kurs powiązanego z Justinem Sunem stablecoina, TrueUSD (TUSD), spadł poniżej poziomu 1 USD. Wszystko dzieje się w związku z doniesieniami, że posiadacze wypłacają TUSD o wartości setek milionów w zamian za tethery.

Ostatnie godziny TUSD to historia upadków. Po raz pierwszy kurs znacząco spadł poniżej 1 USD (czyli swojego „stałego” poziomu) 15 stycznia o godzinie 11:00 czasu UTC. Wtedy wylądował na pułapie 0,984 USD. W momencie publikacji tego tekstu kurs TUSD wynosi 0,988 USD, czyli 1,3% poniżej poziomu 1 USD.

Dlaczego jednak wszystko to ma miejsce? Inwestorzy sprzedali bowiem w ciągu doby na Binance TUSD o wartości ponad 339,2 miliona USD. Zleceń kupna było za mało (296,8 miliona USD). W efekcie od stablecoina odpłynęło aż 42,3 miliona USD.

Warto jednak zapytać, dlaczego owi inwestorzy zaczęli wyprzedaż? Wszystko zaczęło się 10 stycznia, gdy pojawiły się doniesienia o tym, że TrueUSD ma trudności z opublikowaniem dowodów świadczących, że posiada deklarowane wcześniej rezerwy. Innymi słowy, pojawiło się ryzyko, że za stablecoinem nie stoi tyle aktywów, by pokryć jego wartość.

Czy to ostatnie to prawda? Niekoniecznie. Według raportu firmy Protos z 10 stycznia w systemie stablecoina wystąpiło kilka błędów (w interfejsie API) i stąd niemożliwe było udowodnienie istnienia dolarach amerykańskich, które podtrzymują wartość TUSD.

Możliwe więc, że to tylko mała usterka. Niestety jest i druga strona medalu. Problemy występowały już od tygodni. Na Poloniex kurs TUSD kształtował się na poziomie prawie 8% poniżej ustalonego poziomu – 1 USD. Na Binance jego cena utrzymywała się na stałym poziomie około 0,99 USD, czyli i tak trochę zbyt nisko.

A może tak mały arbitraż?

Powyższe warunki mogłyby jednak sprzyjać arbitrażowi. Kupieniu na Poloniex tanich TUSD i sprzedaniu ich na Binance. Wyrównałoby to kurs na tej pierwszej giełdzie. To jednak okazało się niemożliwe, bowiem nie dało się wpłacić TUSD na Poloniex. Ponoć do teraz wpłaty stablecoina na Poloniex nie działają.
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.