Członek Zarządu EBC: "Bitcoin nie spełnia definicji pieniądza" | Wiadomości | CrypS.

Członek Zarządu EBC: „Bitcoin nie spełnia definicji pieniądza”

Zerelik Maciej
Kapitalizacja rynkowa BTC spada poniżej 1 biliona dolarów

Członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego (EBC) – Isabel Schnabel, opisała Bitcoina jako aktywo spekulacyjne, które nie spełnia definicji pieniądza.

Isabel Schnabel, członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego (EBC), opisała Bitcoina jako aktywo spekulacyjne, które nie spełnia definicji pieniądza. W wywiadzie dla Der Spiegel, który jest również dostępny na stronie EBC, Schnabel powiedziała:

W naszej opinii błędem jest opisywanie Bitcoina jako waluty, ponieważ nie spełnia on podstawowych właściwości pieniądza.

Argumentowała ona, że Bitcoin jest „aktywem spekulacyjnym bez żadnej rozpoznawalnej fundamentalnej wartości”, któremu towarzyszą ogromna zmienność i wahania cen.

Na pytanie, czy fakt, że wielu ludzi ufa Bitcoinowi może zaszkodzić walutom fiat, Schnabel powiedziała, że jest bardziej zaniepokojona tym, że „zaufanie do kryptowalut może szybko wyparować”. Dalej przekonywała, że ponieważ Bitcoin „jest bardzo kruchym systemem”, może to doprowadzić do zakłóceń na rynkach finansowych.

W dalszej części wywiadu Schnabel zanegowała twierdzenie, że waluty fiat również nie posiadają żadnej wewnętrznej wartości.

Euro jest wspierane przez EBC, który cieszy się dużym zaufaniem. I jest prawnym środkiem płatniczym. Nikt nie może odmówić przyjęcia euro. Bitcoin to zupełnie inna sprawa.

Cyfrowe euro

Słowa Schnabel w dużej mierze pokrywają się z wcześniejszymi oświadczeniami Christine Lagarde, prezes EBC. W zeszłym roku powiedziała ona, że Bitcoin i inne kryptowaluty stwarzają ryzyko „polegając wyłącznie na technologii i wadliwej koncepcji’. Lagarde była również krytyczna wobec prywatnych stablecoinów, które – jeśli zostaną szeroko przyjęte – „mogą zagrozić stabilności finansowej i suwerenności monetarnej.”

EBC rozważa wdrożenie cyfrowego euro, które mogłoby uzupełnić gotówkę, jednak według członkini zarządu „nic nie zostało jeszcze postanowione”. Schnabel powiedziała, że jest jeszcze dużo pracy przygotowawczej nad cyfrowym euro. Według niej, rozsądne ramy czasowe „wymagane do zbadania, co to oznacza dla systemu monetarnego” to 4-5 lat.

W zeszłym tygodniu prezes EBC Christine Lagarde zasugerowała, że decyzja w sprawie cyfrowego euro zostanie podjęta w ciągu najbliższych kilku miesięcy – ale faktyczne wprowadzenie go na rynek może zająć kilka lat.

Kapitalizacja rynkowa BTC spada poniżej 1 biliona dolarów
reklama
reklama