Cypr pracuje nad regulacją kryptowaluty i może wprowadzić je przed UE | Wiadomości | CrypS.

Cypr pracuje nad regulacją kryptowaluty i może wprowadzić je przed UE

Mariusz Przepiórka
cypr może wyprzedzić unię europejską i ustanowić swoje własne reguły dotyczące kryptowalut

Cypr przygotował własne przepisy regulujące aktywa kryptowalutowe i prawdopodobnie przyjmie je zanim Unia Europejska sfinalizuje wspólne ramy prawne. Takie informacje przekazał jeden z cypryjskich urzędników państwowych. Dodał też, że władze w Nikozji kierują się w stronę „ostrożnego” korzystania z kryptowalut.


– Cypr ma bardzo dobrą pozycję w UE pod względem innowacyjności – w zeszłym roku osiągnął drugi wynik, jak wynika z Europejskiej tablicy wyników innowacyjnościpowiedział wiceminister ds. badań, innowacji i polityki cyfrowej Kyriacos Kokkinos podczas spotkania z lokalną społecznością fintech. Wydarzenie było poświęcone aktywom cyfrowym, przedsiębiorczości i technologii finansowej.

Według dziennika Cyprus Mail, komentując przyszłość aktywów cyfrowych na Cyprze, w tym kryptowalut, minister stąpał po cienkiej linii między wspieraniem innowacji a koniecznością przestrzegania prawa.

– Mogę powiedzieć, że Cypr z zadowoleniem przyjmuje korzystanie z aktywów cyfrowych i kryptowalut, ale nadal musimy być bardzo ostrożni i przestrzegać nie tylko obowiązujące przepisy, ale także zwracać uwagę na brak przepisów – dodał Kokkinos, cytowany przez anglojęzyczny Cyprus Mail.

Cypr nie będzie czekał na przepisy UE

Przedstawiciel rządu podał przykład Malty, której ramy regulacyjne przyciągnęły wiele firm kryptowalutowych i inwestorów, ale także doprowadziły do wzmożonej kontroli i dochodzeń wobec niektórych firm i instytucji bankowych. – Musimy uważać na ramy Unii Europejskiej, ponieważ jesteśmy państwem członkowskim – podkreślił Kokkinos.

Wiceminister ujawnił następnie, że rząd cypryjski przygotował już bardzo atrakcyjny projekt ustawy o aktywach kryptowalutowych. Przepisy zostały opublikowane, a zainteresowane strony mogą je przejrzeć – zaznaczył. Władza wykonawcza wynajęła również firmę z Nowego Jorku, która ma pomóc śródziemnomorskiemu krajowi we wdrożeniu tych przepisów.

– Naszym wyzwaniem nie jest dostosowanie się do UE, ale dylemat, czy czekać na zakończenie prac na własnymi ramami regulacyjnymi przez EBC, czy też działać samodzielnie, przy czym pierwszy scenariusz wiąże się z możliwością nadmiernej regulacji – zauważył Kyriacos Kokkinos. – Moja odpowiedź brzmi: Będziemy działać samodzielnie, przestrzegając obowiązujących zasad – dodał.

cypr może wyprzedzić unię europejską i ustanowić swoje własne reguły dotyczące kryptowalutreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.