Cyberprzestępczość kryptograficzna w 2020 roku | Wiadomości | CrypS.

Cyberprzestępczość kryptograficzna w 2020 roku

Konrad Juszczyk
Cyberprzestępczość kryptograficzna w 2020 roku

Coinfirm udostępnił raport analityczny, który dotyczył rynku przestępczości kryptograficznej w 2020 roku obejmującego nielegalne programy, oszustwa, włamania i naruszenia prawa oraz sposób, w jaki rynek bagatelizuje te problemy często opiewane na miliardowe kwoty.

Rekordowy poziom przestępstw kryptograficznych – 10,467,586,161 USD

Rok 2020 był rekordowy pod względem niezgłoszonych przestępstw kryptograficznych, a skala tych przestępstw biorąc pod uwagę czynnik pieniężny, powala na kolana, ponieważ wyniosła ona prawie 10,5 miliardów dolarów. Ponad 7 miliardów dolarów aktywów kryptograficznych jest corocznie przywłaszczanych z powodu hacków, oszustw, oprogramowania ransomware, wymuszeń i scamów. Ponadto od 1 do 2 miliardów dolarów rocznie jest przeznaczanych na nielegalne działania związane z finansowaniem terroryzmu, łamaniem sankcji, handlem narkotykami w Darknecie, korupcją oraz handlem ludźmi i niewolnictwem.

Jak Coinfirm to ładnie ujął, jest to wystarczająca ilość pieniędzy, aby kupić 70,726,934 karabiny AK-47 po cenie 148 USD za lokalnie wyprodukowany model broni w Pakistanie, które ułożone od końca do końca mogą okrążyć równik Ziemi 1,6 razy.

Cyberprzestępstwa w 2020 roku
Źródło: https://www.coinfirm.com/blog/crypto-crime-total-2020/

Według Coinfirm 80% oszustw związanych z kryptowalutami i różnego rodzaju kradzieżami czy włamaniami nie jest zgłaszanych organom ścigania w roku, w którym wystąpiły, a aż 50% z nich nigdy nie jest zgłaszanych. Niestety nie ma oficjalnego podmiotu zajmującego się przestępstwami kryptograficznymi, który zajmowałby się tego rodzaju sprawami, a lokalne oddziały policji niestety nie są w stanie pomóc w takich sytuacjach.

Największym problemem, który dotyka branże kryptowalut są to oszustwa, ponieważ według analizy Coinfirm wyniosły one w 2020 roku aż 67,8% wszystkich przestępstw kryptograficznych. Wartość kryptowalut przywłaszczonych w wyniku oszustw wzrosła ponad dwukrotnie z 3,65 mld USD do 7 mld USD w porównaniu z rokiem 2017 do 2020. Uśredniając wyniki przez te lata oszustwa kryptowalutowe stanowią 77,6% ogółu, hacki zaś niecałe 10%.

Podział przestępczości związanej z kryptowalutami w 2020

Przestępstwa kryptowalutowe, a tradycyjne przestępstwa finansowe

Kwota prawie 10,5 miliardów dolarów blednie w porównaniu z całkowitą liczbą tradycyjnych przestępstw finansowych. W zeszłym roku FinCen ujawnił w aktach, że przestępstwa tradycyjne są o wiele bardziej problematyczne, niż te kryptowalutowe. Według EY szacowany roczny koszt prania pieniędzy i powiązanych z nim przestępstw wynosi od 1,4 biliona do 3,5 biliona dolarów. Tutaj Coinfirm również podał ciekawe porównanie, ponieważ wykorzystując tylko dolną granicę, o której wspomniał EY, czyli za 1,4 biliona dolarów możnaby kupić wystarczającą liczbę karabinów AK-47 ułożonych obok siebie, aby przebyć odległość 21 podróży na Księżyc.

Tradycyjne przestępstwa finansowe w 2020 roku
Źródło: https://www.coinfirm.com/blog/crypto-crime-total-2020/

Bankierzy i regulatorzy rynku nadal są negatywnie nastawieni do bitcoina i aktywów kryptograficznych, a prezes EBC Christine Lagarde stwierdziła w zeszłym miesiącu, że BTC jest wykorzystywany w dużej mierze do prania pieniędzy, jednak jak widać kryptowalutowe oszustwa, są niczym wielkim przy przestępstwach z wykorzystaniem walut fiducjarnych. Jednak nie można się dziwić zagubionym regulatorom i prawodawcom, biorąc pod uwagę zdecentralizowany charakter kryptowalut i potencjał na łamanie prawa przy większej adaptacji cyfrowych odpowiedników waluty fiat.

Cyberprzestępczość kryptograficzna w 2020 rokureklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.