Craig Wright oprócz 100 mln dolarów kary ma zapłacić 43 miliony USD odsetek | Wiadomości | CrypS.

Craig Wright oprócz 100 mln dolarów kary ma zapłacić 43 miliony USD odsetek

Maciej Żerelik
Craig Wright

Sędzia federalny w West Palm Beach na Florydzie orzekł, że Craig Wright musi zapłacić dodatkowe 43 miliony dolarów na rzecz W&K Info Defense Research. Jest to firma, którą on i David Kleiman współzałożyli ponad dziesięć lat temu. Według sądu, Wright przez lata bezprawnie zagarniał własność intelektualną należącą do spółki.

43 miliony dolarów dodatkowej kary

Australijski informatyk Craig Wright jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych osób w przestrzeni kryptowalut. Wielokrotnie twierdził bowiem, że jest wynalazcą bitcoina. Niemniej jednak 52-letni biznesmen nie przedstawił żadnych dowodów, aby udowodnić, że jest Satoshim Nakamoto.

Wright był bliskim przyjacielem Davida Kleimana i razem założyli spółkę joint venture o nazwie W&K Info Defense Research. Śmierć Kliemana w 2013 r. wywołała jednak kolejne kontrowersje wokół samozwańczego wynalazcy bitcoina.

Brat Davida Kleimana – Ira Kleiman – w imieniu W&K Info Defense Research wniósł pozew przeciwko Wrightowi. Oskarżył go o kradzież i oszustwo wobec W&K. Chociaż został uznany za odpowiedzialnego za to pierwsze, oczyszczono go z pozostałych zarzutów. W następstwie tego Wright musiał zapłacić 100 milionów dolarów kary.

Zgodnie z ostatnim dokumentem sądowym, sędzia okręgowa Beth Bloom nakazała mu zapłacić również 43 miliony dolarów odsetek. W oświadczeniu prawnicy firmy stwierdzili, że orzeczenie, podobnie jak werdykt, „ustanawia historyczny precedens w dziedzinie kryptowalut i blockchain”.

Wszyscy jesteśmy Satoshi

Wynalezienie Bitcoina jest bardzo ważnym wydarzeniem w ewolucji sektora aktywów cyfrowych. I chociaż BTC stopniowo przebija się do światowego systemu finansowego, wielu zastanawia się, kto stworzył tę monetę. Według niektórych, decyzja Satoshi Nakamoto o zachowaniu anonimowości była genialnym posunięciem. Jeszcze bardziej wzmacnia bowiem pseudonimowy charakter tego cyfrowego aktywa.

Niedawno autor książki „The Bitcoin Standard” – dr Saifedean Ammous – powiedział, że istnieje wiele wspaniałych wynalazków, z których korzysta dziś społeczeństwo, ale nikt nie wie, kto je stworzył:

Codziennie używasz koła, ale nie wiesz, kto je wynalazł, a my codziennie używamy wielu rzeczy nie dlatego, że ufamy komuś, kto je wymyślił, ale dlatego, że mają sprawdzone działanie.

Zgodnie z założeniem, że każdy człowiek może być Satoshim, węgierscy rzeźbiarze zbudowali w stolicy kraju, Budapeszcie, jego pomnik. Figura ma twarz, ale jest ona wykonana z powierzchni odbijającej światło. Każdy wpatrujący się w nią widzi więc siebie samego.

Craig Wrightreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.