Dalsze zmiany w metodologii rankingów CoinMarketCap | Wiadomości | CrypS.

Dalsze zmiany w metodologii rankingów CoinMarketCap

Michał Misiura
CoinMarketCap - serwis z rankingiem giełd kryptowalut i zestawieniami coinów oraz tokenów

Największy agregat danych z branży kryptowalut ogłosił kolejne zmiany w metodologii rankingów. Od 29 maja na CoinMarketCap’ie pojawi się nowa metryka „Confidence”. Do nowości dołączy także algorytm rankingu par rynkowych. 

Celem nowego wskaźnika ma być dalsze oczyszczanie rankingu ze sztucznych wolumenów. Do jego stworzenia wykorzystano algorytm uczenia maszynowego, który będzie badał wszystkie dane pozyskane przez CMC. W oświadczeniu na blogu portalu czytamy:

…wprowadzimy nowy wskaźnik „Confidence” dla każdej pary rynkowej. Ten wskaźnik będzie oparty na algorytmie uczenia maszynowego, który pobiera wszystkie dane, które przyjmujemy – Wynik płynności (niedawno wprowadzony), Współczynnik ruchu w sieci (niedawno wprowadzony), głębokości portfela zamówień, czas i sprzedaż – w celu ustalenia, czy wielkości zgłoszone przez giełdy są zawyżone i do jakiego stopnia.

Algorytm rankingu par rynkowych

Kolejną nowością w CMC jest algorytm rankingu par rynkowych. Obecnie domyślny ranking układa pary rynkowe według wielkości. W dalszej perspektywie portal planuje połączyć wynik płynności, współczynnik ruchu w sieci i wielkość każdej rynkowej pary. Złożą się one w jeden algorytm, według którego uszeregowany zostanie główny ranking. Aby uzyskać wysoką pozycję, pary giełdowe na rynku będą musiały uzyskać dobre wyniki we wszystkich trzech aspektach. Portal zapowiada, że zmiany nadejdą już wkrótce.

Kontrowersje związane z przejęciem

Gdy dwa tygodnie temu doszło do pierwszych zmian w rankingu CoinMarketCap, spotkały się one z wieloma głosami krytyki. Dzięki nowej metodologii, na pierwsze miejsce wskoczyła giełda Binance, która przejęła portal na początku tego roku. Nie zabrakło więc opinii, że ranking ustawiono pod nowego właściciela. Binance odrzuca jednak zarzuty, twierdząc że CoinMarketCap i giełda działają zupełnie niezależnie od siebie.

CoinMarketCap - serwis z rankingiem giełd kryptowalut i zestawieniami coinów oraz tokenów
reklama
reklama