Coinbase zapłaci 6,5 mln grzywny za wash trading | Wiadomości | CrypS.

Coinbase zapłaci 6,5 mln grzywny za wash trading

Maciej Żerelik
coinbase wbtc

Tuż przed swoim wejściem na giełdę, Coinbase zgodził się zapłacić 6,5 miliona dolarów grzywny do CFTC. Według regulatora giełda była zaangażowana w tzw. wash trading.

CFTC uznała, że giełda Coinbase mogła być zaangażowana w praktyki handlowe, które przekazywały wprowadzające w błąd informacje do usług takich jak Coinmarketcap i CME Bitcoin Real Time Index. Działo się to poprzez niewłaściwe użycie botów handlowych, a nawet nieprawidłowe działania jednego pracownika.

Według dyrektora ds. egzekwowania Vincenta McGonagle’a, ta grzywna wysyła wiadomość do całej branży kryptowalut. Pokazuje bowiem, że CFTC wzmacnia swoje wysiłki, aby karać wszystkie regulowane giełdy, które wykorzystują nielegalne praktyki.

Zgłaszanie fałszywych, wprowadzających w błąd lub niedokładnych informacji o transakcjach podważa integralność wyceny aktywów cyfrowych. Ta akcja egzekucyjna wysyła wiadomość, że Komisja będzie działać w celu ochrony integralności i przejrzystości takich informacji.

Coinbase zgodził się zapłacić grzywnę, starając się nie zostawiać żadnych brudów przed swoim bezpośrednim notowaniem. Aby dostosować się do wytycznych CFTC, giełda wyłączyła też margin trading na swojej platformie Coinbase Pro.

Jak to się stało?

CFTC tłumaczy, że do nieprawidłowości doszło z powodu niewłaściwego wykorzystania dwóch programów do automatyzacji zleceń, wdrożonych w przeszłości na GDAX. GDAX został przemianowany na Coinbase Pro w 2018 roku i jest platformą transakcyjną skierowaną do zaawansowanych użytkowników.

W tamtym czasie platforma wykorzystywała oprogramowanie Hedger i Replicator do automatyzacji transakcji. CFTC nie wyjaśnia szczegółowo, jak działały oba programy, ale wiadomo, że mogły one prowadzić handel przeciwko sobie. Gdy tak się stało, mogły one zgłaszać wyższe wolumeny niż rzeczywista aktywność na platformie. To zachęcało traderów do korzystania z Coinbase dla konkretnej pary, ponieważ była ona uważana za bardziej aktywną. To oczywiście nie spodobało się amerykańskim regulatorom, którzy na konferencji prasowej nie szczędzili negatywnych komentarzy pod adresem platformy:

Coinbase lekkomyślnie dostarczał fałszywe, wprowadzające w błąd lub niedokładne raporty dotyczące transakcji na aktywach cyfrowych, w tym Bitcoinie, na prowadzonej przez siebie elektronicznej platformie handlowej GDAX.

coinbase wbtcreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.