Elliptic ujawnia wykorzystanie Dogecoina przez przestępców | Wiadomości | CrypS.

Elliptic ujawnia wykorzystanie Dogecoina przez przestępców

Mariusz Przepiórka
dogecoin

22 czerwca firma Elliptic Connect, dostawca analiz blockchain specjalizujący się w zapobieganiu przestępstwom finansowym opartym na kryptowalutach, opublikowała wynika dochodzenia, z których wynika, że Dogecoin (DOGE), ulubiona kryptowaluta Elona Muska, jest wykorzystywana przez przestępców do popełniania nielegalnych czynów.


Według Elliptic, Dogecoin jest wykorzystywany do finansowania oszustw, organizacji piramid finansowych i innych poważniejszych przestępstw, takich jak terroryzm i materiały związane z seksualnym wykorzystywaniem dzieci.

Według raportu firmy Elliptic, przestępcy umieścili w DOGE miliony dolarów pochodzących z kradzieży, oszustw i piramid finansowych. Wśród nich m.in. Plus Token, w którym przejęto  20 mln USD w DOGE, a także inna domniemana kradzież 119 mln USD w DOGE w Chinach, związana z turecką piramidą finansową.

Przez Dogecoin przepływają miliony dolarów, jednak większość nielegalnych działań nie jest tak poważna jak finansowanie terroryzmu czy zakup materiałów związanych z seksualnym wykorzystywaniem dzieci. W odniesieniu do finansowania terroryzmu, szacunkowa wartość przeniesiona za pomocą DOGE wynosi nieco ponad 40 000 USD, natomiast w przypadku materiałów związanych z wykorzystywaniem seksualnym dzieci, suma ta wynosi mniej niż 3000 USD. Pokazuje to, że przestępcy wykorzystują Dogecoin, aby ominąć śledczych, którzy skoncentrowali się na innych, bardziej uznanych kryptowalutach, takich jak bitcoin, ethereum czy monero.

DOGE wykorzystywany również w darknecie

Jeśli chodzi o darknet, Dogecoin jest akceptowany na kilku giełdach, takich jak Archetype, która skupia się na sprzedaży narkotyków. Just-Kill jest wykorzystywany jako weryfikator skradzionych kart kredytowych i innych, które promują nielegalne kupno i sprzedaż broni oraz skradzionych towarów.

Firma Elliptic poinformowała również o wzroście liczby przypadków wykorzystania złośliwego oprogramowania lub wirusów komputerowych do kradzieży Dogecoin z portfeli użytkowników. Zauważyła jednak, że na adres docelowy tych środków trafiło prawie 29 000 USD, co jest kwotą minimalną, biorąc pod uwagę miliony dolarów w kryptowalutach, które zostały skradzione za pomocą podobnych narzędzi.

dogecoinreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.