Ci giganci Wall Street weszli na rynek bitcoina. Jeden z nich zainwestował w ETF-y prawie 2 mld USD | Wiadomości | CrypS.

Ci giganci Wall Street weszli na rynek bitcoina. Jeden z nich zainwestował w ETF-y prawie 2 mld USD

Filip Dzięciołowski
ETF bitcoin

Adopcja instytucjonalna największej z kryptowalut postępuje. Otrzymujemy tego kolejne dowody w postaci kwartalnych raportów, które muszą składać fundusze inwestycyjne w USA. Wielkie firmy z Wall Street postawił na spotowe ETF-y na bitcoina aż 5 mld USD.


  • Jeden z największych zarządców aktywami – Millennium Management – ujawnił, że jest w posiadaniu 1,94 miliarda dolarów ulokowanych w pięciu funduszach giełdowych (ETF-ach) dla rynku spot bitcoina,
  •  O swoim wejściu na ten rynek poinformowała również firma Schonfeld, która ulokowała w dwóch tego typu instrumentach finansowych 479 mln dolarów. W międzyczasie dowiedzieliśmy się o innych, mniejszych podmiotach z Wall Street, które również kupiły akcje ETF-ów na BTC.

Wall Street stawia na bitcoina

Do dnia 15 maja amerykańskie fundusze inwestycyjne posiadające pod swoją opieką kapitał przekraczający 100 milionów dolarów miały ostateczny termin na złożenie raportu 13F. Na podstawie tego dokumentu dowiadujemy się, na jakie rodzaje aktywów stawiali najczęściej inwestorzy w I kwartale br.

Nas oczywiście interesuje najbardziej kwestia ETF-ów spot na bitcoina, które zadebiutowały na amerykańskim rynku dopiero w styczniu tego roku. Okazuje się, że tego typu fundusze giełdowe pozwalające uzyskać alokację na króla kryptowalut, cieszą się jednak sporym zainteresowaniem inwestorów.

Zdecydowanie przełomową informacją jest to, że ogromny fundusz hedgingowy – Millennium Management – w dniu 31 marca br. był w posiadaniu 1,94 miliarda dolarów w spotowych ETF-ach na bitcoina w podziale na następujące fundusze: ARK 21Shares Bitcoin ETF (ARKB), Bitwise Bitcoin ETF (BITB), Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), iShares Bitcoin Trust (IBIT) oraz Fidelity Wise Origin Bitcoin ETF (FBTC).

Co prawda, jest to tylko drobna część całego kapitału, jaki ma pod swoją opieką Millenium, ale i tak fakt ten stanowi potwierdzenie tego, że popyt na cyfrowe złoto wśród inwestorów instytucjonalnych rośnie.

Środki ulokowane w wyżej wymienionych instrumentach finansowych stanowią bowiem jedynie 3% aktywów zarządzanych przez fundusz hedgingowy, których wartość oszacowano na 64 miliardów dolarów.

Inne firmy także inwestują ETF-y na BTC

Kto poza Millenium również postawił na bitcoina za pośrednictwem ETF-ów? Na drugim miejscu pod względem zainwestowanego kapitału znalazła się firma
Schonfeld Strategic Advisors, która posiada 248 milionów dolarów w funduszach IBIT oraz 231,8 miliona dolarów w FBTC. Łącznie daje to 479 milionów dolarów w I kwartale br.

Również takie podmioty, jak Aristeia Capital, Boothbay Fund Management i Pine Ridge ujawniły w raporcie 13F, że zainwestowały w ETF-y na bitcoina.

Kilka dni temu CIO Bitwise – Matt Hougan – przekazał, że wedle szacunków firmy do dnia 15 maja ponad 700 firm z USA przelało na ten rynek kapitał o łącznej wartości prawie 11 miliardów dolarów.

Od momentu swojego startu po dniu 10 stycznia br. wszystkie 10 ETF-ów śledzących cenę spot bitcoina było w posiadaniu środków o wartości 53 miliardów dolarów.

ETF bitcoinreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.