Chiny rozdadzą 90 mln cyfrowych juanów, aby rozruszać gospodarkę | Wiadomości | CrypS.

Chiny rozdadzą 90 mln cyfrowych juanów, aby rozruszać gospodarkę

Mariusz Przepiórka
Chiny zamknęły 13 000 kont promujących kryptowaluty w mediach społecznościowych

Trzy chińskie prowincje ogłosiły plany rozdysponowania około 90 mln cyfrowych juanów wśród obywateli w tzw. „czerwonych kopertach”, aby ożywić gospodarkę kraju po wielokrotnych blokadach związanych z pandemią Covid-19.


Czerwone koperty to popularny w chińskiej tradycji sposób przekazywania prezentów pieniężnych przy specjalnych okazjach, szczególnie podczas chińskiego nowego roku. Cyfrowy juan to cyfrowa waluta chińskiego banku centralnego, nad którą zaawansowane prace trwają już od kilku lat.

Okręg Nansha w Guangzhou ujawnił, że rozprowadzi 10 mln juanów w czerwonych kopertach wśród branży gastronomicznej i detalicznej, aby pobudzić konsumpcję i ustabilizować gospodarkę. Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez władze, za wypłatę odpowiedzialne będzie okręgowe biuro ds. handlu.

Według doniesień medialnych, prowincja Shenzhen zamierza wydać 30 milionów juanów w cyfrowych czerwonych paczkach poprzez system loterii, który pozwoli mieszkańcom wygrać nawet 128 juanów. Swoje koperty otrzymają za pośrednictwem wybranych banków. Inne doniesienia lokalnych mediów wskazują, że Nowa Strefa Xiong’an ma takie same plany ożywienia gospodarki poprzez rozdanie konsumentom nawet 50 milionów juanów.

USA zamierza chronić gospodarkę przed cyfrowym juanem

Projekt ustawy wprowadzony niedawno do Senatu Stanów Zjednoczonych przez senatorów Toma Cottona, Mike’a Brauna i Marco Rubio ma na celu zakazanie używania cyfrowego juana przez amerykańskie sklepy z aplikacjami. Według senatora Cottona, ustawa jest konieczna, ponieważ, Komunistyczna Partia Chin użyje swojej cyfrowej waluty do kontrolowania i szpiegowania każdego, kto jej używa. Nie możemy dać Chinom takiej szansy. Stany Zjednoczone powinny odrzucić chińską próbę osłabienia naszej gospodarki na jej najbardziej podstawowym poziomie”.

Zgodnie z brzmieniem projektu ustawy oznacza to, że popularne sklepy z aplikacjami mobilnymi, takie jak Google Play i App Store, będą musiały zablokować aplikacje takie jak WeChat i inne, ponieważ obsługują one płatności realizowane cyfrowym juanem.

Chiny zamknęły 13 000 kont promujących kryptowaluty w mediach społecznościowychreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.