Chińskie władze zaczęły promować kryptowaluty | Wiadomości | CrypS.

Chińskie władze zaczęły promować kryptowaluty

Michał Misiura
chiny promują kryptowaluty

Według doniesień 8BTC, chińskie władze zaprzęgły machinę propagandową w celu promocji kryptowalut. Do tej pory pozostawały w cieniu nadchodzącego cyfrowego juana, jednak teraz pojawiły się w państwowej telewizji i głównych dziennikach. 

Gdy technologia blockchain i jej zastosowania były powszechnie omawiane w chińskich mediach, kryptowaluty pozostawały poza dyskursem publicznym. Zmiany nastąpiły 25 września, kiedy wczesnym porankiem, wiele państwowych mediów rozpoczęło dzień od materiałów na ich temat. CCTV (China Central Television), czyli największy nadawca publiczny w kraju, poświęcił im 3-minutowy raport, który przedstawiał je w samych superlatywach.

Widzowie mogli usłyszeć m.in., że cena niektórych kryptowalut wzrosła o ponad 70% od początku roku. Telewizja zwracała uwagę, że to ogromny sukces, ponieważ rynek cyfrowych aktywów jest wciąż niedostatecznie reprezentowany i częściowo nieznany. Ponadto w programie padły słowa, że kryptowaluty są bez wątpienia najlepiej działającymi aktywami inwestycyjnymi na świecie. 

Chińskie media murem za bitcoinem

Już dzień przed emisją materiału CCTV, bardzo popularne chińskie gazety opublikowały teksty o tej samej treści. Czwartkowy artykuł w Xinhua określił kryptowaluty jako „najlepiej prosperujące aktywa tego roku”. Na poparcie tezy przytoczono raport Bloomberga, który donosił o wzroście indeksu kryptowalut Galaxy o 65% od początku 2020.

Dokładnie identycznej treści materiały znalazły się także w dzienniku Cankaoxiaoxi, który przedstawił skrócony przedruk wspomnianego raportu.

Wątpliwości co do intencji władz

Zdjęcia artykułów z gazet oraz fragmenty z materiału CCTV szybko zaczęły obiegać chińską sieć. Dużą część lokalnych użytkowników kryptowalut podeszła do nich nieufnie. W oczywisty sposób skoordynowana kampania promocyjna, musiała być efektem decyzji Komunistycznej Partii Chin. Część internautów uznała je za sygnał rychłych spadków.

Z drugiej strony wielu chińskich bitconowców przyjęło wydarzenie za pozytywny znak. Dovey Wan – współzałożycielka Primitive Ventures, uznała, że obecność kryptowalut w mediach głównego nurtu może zwiastować szerszą adopcję oraz zmiany w chińskiej legislacji. Władze kraju traktowały je bowiem z dużą rezerwą.

Spekulacja na temat motywów

W późniejszych godzinach 25 września, CCTV2 wyemitowało materiał na temat Ludowego Banku Chin i jego planów dotyczących rozszerzenia testów beta cyfrowego juana. Prace zostaną przyśpieszone. Do testów przystąpi także więcej osób.

Stany Zjednoczone ograniczają dostęp do WeChat’a (komunikator popularny wśród chińskiej społeczności) oraz przypuszczalnie będą starały się usunąć możliwie jak najwięcej potencjalnych bramek dla płatności cyfrowym juanem. Można spekulować więc czy chińskie władze nie dostrzegły w tej sytuacji potencjału, jaki dla adopcji ich cyfrowego pieniądza, mógłby mieć ogólnoświatowy i transgraniczny rynek kryptowalut i platformy służące do ich wymiany.

chiny promują kryptowaluty
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.