Chińska prowincja Hajnan w kwietniu rozpocznie testy cyfrowego juana | Wiadomości | CrypS.

Chińska prowincja Hajnan w kwietniu rozpocznie testy cyfrowego juana

Mariusz Przepiórka
yuan

Chiny są gotowe do kolejnego etapu na drodze do utworzenia cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Tym razem, produkt zostanie wypróbowany w prowincji Hajnan. Testy rozpoczną się 12 kwietnia 2021 roku i potrwają do 25 kwietnia 2021 roku. Według doniesień, planowane testy zostaną przeprowadzone przez oddział Industrial and Commercial Bank of China w Hajnan, oddział People’s Bank of China w Haikou oraz władze miasta Sansha.

Podobnie jak w poprzednich przypadkach, celem testu, który odbędzie się na wyspie Yongxing w mieście Sansha, jest promowanie korzystania z cyfrowego juana. Tym razem uczestnicy otrzymają 99 CNY (15 USD) zniżki za każde zakup o wartości 100 CNY, którego dokonają na wyspie. Obejmuje to pieniądze wydane w restauracjach, hotelach, a nawet supermarketach.

Cyfrowy juan DCEP

Dzięki temu Hajnan znajdzie się wśród miast, w których cyfrowy juan będzie sprawdzany w drugiej fazie testów. Pierwsza faza rozpoczęła się w 2020 roku, a udane testy przeprowadzono w takich miastach jak Shenzhen, Pekin, Suzhou i Chengdu. W drugiej fazie przeprowadzono udane próby w Szanghaju i Changsha. Po teście w Hainan, testy będą kontynuowane w innych miastach, takich jak Qingdao, Dalian i Xi’an. Oczekuje się, że nastąpi to w najbliższych miesiącach.

Chiny coraz bliżej wprowadzenia CBDC

Droga Chin w kierunku stworzenia cyfrowej waluty banku centralnego rozpoczęła się około 6 lat temu. Zaangażowanie rządu w realizację tego projektu jest wyraźnie widoczne w dotychczasowych działaniach. Różne postępy w realizacji tego projektu, zwłaszcza liczba i charakter przeprowadzonych dotychczas testów, stawiają Chiny na czołowej pozycji wśród innych projektów CBDC na całym świecie.

Powszechnie przypuszcza się, że pełna wersja cyfrowego CNY może zostać wprowadzona pod koniec 2021 roku lub w 2022 roku. Wiele osób uważa, że zimowe igrzyska olimpijskie, które rozpoczynają się 04 lutego 2022 roku, mogą być idealną okazją do pełnego wdrożenia cyfrowego CNY przez Chiny.

yuan
reklama
reklama