ChatGPT jest dwa razy gorszy niż to, co właśnie wypuścili na rynek byli pracownicy OpenAI | Wiadomości | CrypS.

ChatGPT jest dwa razy gorszy niż to, co właśnie wypuścili na rynek byli pracownicy OpenAI

Jacek Walewski
AI AI

Anthropic, firma z branży AI, właśnie wypuściło na rynek Claude 2.1, duży model językowy (large language model; LLM), który oferuje okno kontekstowe, o którym użytkownicy ChatGPT-4 Turbo OpenAI mogą pomarzyć. To jednak i tak tylko czubek góry lodowej, jaką są nowe umiejętności chatbota.


Anthropic i Claude 2.1

Claude 2.1 oferuje “wydajność obsługi kontekstu“, która jest prawie dwukrotnie większa niż w przypadku ChatGPT-4 Turbo. W praktyce ma to o 50% zmniejszyć częstość występowania halucynacji i “podpowiedzi systemowe“. Brzmi skomplikowanie, ale w praktyce oznacza to, że użytkownicy tego LLM mogą pracować z dokumentami tak obszernymi, jak całe bazy kodów czy klasyczne eposy literackie. Będzie to więc wielką pomocą m.in. dla prawników (przygotowywanie analizy prawnej) czy krytyków literackich (krytyka dzieł literackich).

Nowemu Claude przyjrzał się badacz sztucznej inteligencji, Greg Kamradt. Wskazał, że Anthropic “pomaga przesuwać granice wydajności LLM i tworzyć potężne narzędzia dla świata”.

Aktualizacja zawiera też funkcję korzystania z narzędzia API. Claude 2.1 będzie więc lepiej przeszukiwać sieć i pobierać dane z prywatnych baz danych. To jednak funkcja, która jest jeszcze w fazie beta.

Claude 2.1 zawiera też „podpowiedzi systemowe”, zaprojektowane tak, by usprawnić interakcje między użytkownikiem a sztuczną inteligencją. To zaś pozwoli użytkownikom przygotować pewien fundament pod zadania, jakie AI ma dla nich wykonywać.

Chodzi o określenie ról sztucznej inteligencji (np. prompt: “wciel się w krytyka literatury współczesnej”), jej celów czy stylu w jakim ta ma udzielić odpowiedzi na nasze pytania czy napisać artykuł (“tekst ma być napisany w sposób przystępny, bliski osobom młodym”).

Wzrost inwestycji

W Anthropic inwestuje Google. Inwestycja o wartości 2 miliardów USD, o której po raz pierwszy poinformował „Wall Street Journal”, została potwierdzona przez rzecznika giganta. Wcześniej, w lutym br., Google zainwestowało w firmę z rynku AI aż 400 milionów USD.

Z kolei zeszłym miesiącu lider handlu elektronicznego Amazon zobowiązał się do zainwestowania w projekt aż 4 miliardów USD. Kto będzie następny?

AIreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.