ChatGPT będzie się uczył z Reddita. OpenAI nawiązuje ważną współpracę

OpenAI Reddit

Legendarny serwis internetowy oraz twórcy ChatGPT ogłosili wczoraj swoje partnerstwo. Reddit zgodził się udostępnić swoje dane na poczet dalszego uczenia przełomowego chatbota od OpenAI. 


  • Reddit udostępni OpenAI pojawiające się treści na platformie społecznościowej w czasie rzeczywistym, by szkolić ich sztuczną inteligencję,
  • Jest to kolejny krok ze strony działającego od 2005 roku serwisu w stronę dywersyfikacji przychodów i zdystansowania od reklamodawców,
  • W następstwie pojawienia się ogłoszenia o tej kooperacji, akcje Reddita na giełdzie Nyse skoczyły 11%.

Reddit i OpenAI łączą siły!

Obie firmy przechodzą w ostatnich miesiącach zauważalny rozkwit swoich ekosystemów.

Działający od 2005 roku serwis, będący hybrydą mediów społecznościowych i forów dyskusyjnych, pod koniec marca tego roku zadebiutował na giełdzie papierów wartościowych Nyse ze swoimi akcjami.

Jednym z głównych akcjonariuszy został wtedy Sam Altman, czyli współzałożyciel i dyrektor generalnych OpenAI. Przedsiębiorca posiada w Reddicie udziały wyceniane na ponad 750 milionów dolarów. Jest on także byłym członkiem zarządu tego serwisu.

W międzyczasie Reddit podpisał umowę na 60 milionów dolarów z firmą Alphabet o udostępnieniu im treści z serwisu na poczet szkolenia jej sztucznej inteligencji.

To zagranie miało pokazać wszystkim, że Reddit jest w stanie generować własne przychody i nie tylko z reklam, z których dotychczas się utrzymywał, choć dość mało rentownie.

Natomiast wspomniane OpenAI także ma z czego się cieszyć w ostatnich miesiącach. Topowa firma z sektora AI, wspierana m.in. przez Microsoft, zbiera gromkie brawa i zachwyty nad jej nowymi produktami.

Chodzi o generator wideo – Sora – który zachwycił filmowców, a także zaprezentowaną kilka dni temu nową wersję GPT-4o. W miniony poniedziałek ogłoszono także kooperację z Apple.

Wczoraj natomiast pojawiło się oficjalne ogłoszenie dotyczące tego, że OpenAI także będzie uczyć swojego chatbota na podstawie treści pojawiających się na łamach Reddita. Widać, że rywalizacja między Altmanem a innymi gigantami rynku technologicznego trwa w najlepsze.

Jak napisano, ChatGPT oraz pozostały produkty z obozu OpenAI będą zintegrowane z platformą społecznościową za pośrednictwem interfejsu programowania, dzięki któremu Reddit może dystrybuować swoje streści. Nie ujawniono jednak kwoty, jaką zawarto w ramach umowy między obiema firmami.

Jesteśmy podekscytowani współpracą z Reddit w celu rozszerzenia ChatGPT o unikalne, istotne informacje i zbadania możliwości wzbogacenia projektu o produkty oparte na sztucznej inteligencji

– komentuje Brad Lightcap, dyrektor operacyjny (COO) w OpenAI.

Akcje Reddita w górę

Najnowsze ogłoszenie o strategicznym partnerstwie doprowadziło do wzrostu akcji Reddita na nowojorskiej giełdzie Nyse.

Ich cena skoczyła o 10,5% do poziomu 62,31 dolarów.


Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->