Chainalysis: lepsze regulacje mogą ograniczyć oszustwa na rynku kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Chainalysis: lepsze regulacje mogą ograniczyć oszustwa na rynku kryptowalut

Mariusz Przepiórka
chainalysis firma badająca blockchain i kryptoprzestępczość

Spółka Chainalysis opublikowała raport dotyczący nielegalnych działań w branży kryptowalut i blockchain w roku 2019. Z dokumentu wynika, że w ubiegłym roku wartość bitcoinów wysyłanych przez przestępców podwoiła się w porównaniu z 2018 rokiem. Jest to jednak zaledwie 0,08% wszystkich bitcoinowych transakcji.

Chainalysis wskazuje również, że choć ataki hakerskie na giełdy wzbudzały największe zainteresowanie mediów, to najbardziej dochodowym przestępstwem 2019 roku były oszustwa kryptowalutowe. Z danych wynika, że oszuści kryptowalutowi zarobili w ubiegłym roku niemal 4,3 mld USD. Za większą część tej kwoty odpowiada piramida PlusToken, która zagarnęła aktywa szacowane na  nawet 3 mld USD.

Poza wymienionymi działaniami przestępcy wykorzystywali kryptowaluty także m.in. do finansowania terroryzmu, ataków z użyciem złośliwego oprogramowania i omijania sankcji. Według Chainalysis receptą na ograniczenie działalności przestępczej mogą być lepsze regulacje prawne oraz lepsze stosowanie istniejących przepisów.

Pełny raport Chianalysis: „Stan przestępstw kryptograficznych 2020”

chainalysis firma badająca blockchain i kryptoprzestępczość
reklama
reklama