CFTC pozywa Gemini pod zarzutem kłamstwa ws. kontraktów terminowych BTC | Wiadomości | CrypS.

CFTC pozywa Gemini pod zarzutem kłamstwa ws. kontraktów terminowych BTC

Mariusz Przepiórka
cftc

Amerykańska Commodity Futures Trading Commission (CFTC) złożyła w czwartek pozew przeciwko spółce Gemini Trust Co. w sądzie rejonowym dla południowego dystryktu Nowego Jorku.


CFTC twierdzi, że giełda Gemini złożyła fałszywe lub wprowadzające w błąd oświadczenia w 2017 roku zarówno podczas spotkań osobistych, jak i w dokumentach, naruszając ustawę o giełdach towarowych i inne przepisy.

Regulator dokonywał wówczas oceny potencjalnej samodzielnej certyfikacji kontraktów terminowych na bitcoina (BTC), które miałyby być oparte na cenie spot BTC ustalonej w drodze aukcji przeprowadzonej na platformie transakcyjnej giełdy Gemini.

CFTC rozważała, czy proponowany kontrakt terminowy na BTC byłby podatny na manipulacje. Proponowany kontrakt terminowy na BTC byłby jednym z pierwszych kontraktów terminowych na aktywa cyfrowe notowanych na giełdzie.

Gemini to platforma handlu kryptowalutami założona przez braci Camerona i Tylera Winklevossów. W czwartek firma ogłosiła redukcję personelu i przygotowuje się do zwolnienia 10% pracowników z powodu spowolnienia na rynku kryptowalut.

Gemini będzie bronić się przed zarzutami

CFTC poinformowała w oświadczeniu, że domaga się zwrotu bezprawnie uzyskanych zysków, nałożenia kar pieniężnych i zakazów rejestracji i obrotu. Według Gretchen Lowe, p.o. dyrektora ds. egzekwowania prawa w CFTC, „podejmowane kroki prawne stanowią wyraźny sygnał, że CFTC będzie działać w celu ochrony integralności procesu nadzoru rynku”.

Giełda przekazała oświadczenie, w którym stwierdza, że „spółka Gemini od samego początku była pionierem i zwolennikiem przemyślanych regulacji. Mamy ośmioletnie doświadczenie związane ze składaniem wniosków o zezwolenia i zawsze postępujemy właściwie. Z niecierpliwością czekamy na możliwość udowodnienia swej niewinności w sądzie”.

cftcreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.