Cena BTC spadła do 42 800 USD. 3 powody korekty na rynku kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Cena BTC spadła do 42 800 USD. 3 powody korekty na rynku kryptowalut

Michał Misiura
Co oznacza spadek BTC do poziomu 40,000 dolarów?

W ciągu ostatnich 24 godzin bitcoin kosztował przez chwilę 42 837 dolarów, spadając do tej ceny z porannych szczytów w okolicy 52 750 USD. Razem z BTC spadki dosięgnęły także inne kryptowaluty. 

Według danych z CoinGecko (11:00) kapitalizacja rynku kryptowalut spadła dziś o prawie 16%, z czego bitcoin i Ethereum zaliczyły spadki o odpowiednio 14,4% i 16,5%. Stosunkowo dobrze radziła sobie Solana, która przeżywa ostatnio szczyt popularności na fali gorączki NFT. Przez ostatnią dobę najmocniej zyskiwały Near i Algorand. Obecnie rynek wydaje się odrabiać część strat, a cena bitcoina znajduje się w okolicy 46 000 USD.

3 przyczyny ostatnich spadków na BTC

Wiele osób może dziwić spadek ceny bitcoina w dniu, w którym weszło w życie prawo ustanawiającego go środkiem płatniczym w Salwadorze. Jedną z przyczyn była tutaj realizacja zysków, w myśl starej maksymy „kupuj plotki, sprzedawaj fakty”. Rajd rozpoczęty po przyjęciu ustawy uznającej bitcoina jako formę płatności, zakończył się korektą w dniu, w którym weszła ona w życie.

Kolejnym czynnikiem mogły być także szczegóły tego wydarzenia, m.in. problemy techniczne związane z oficjalnym państwowym portfelem BTC – Chivo (opóźnienie w pojawieniu się aplikacji i problemy z jej działaniem) oraz powolne tempo adopcji w Salwadorze. Spadki na rynku kryptowalut nie wpłynęły jednak na postawę prezydenta kraju, Nayiba Bukele, który ogłosił, że jego państwo kupiło 150 bitcoinów na dołku.

Ostatnim powodem, który miał też decydujący wpływ na głębokość korekty, była wysoka liczba pozycji z dźwignią. Likwidacja longów doprowadziła do efektu kuli śnieżnej, wywołując falę sprzedaży, która doprowadziła do kolejnej likwidacji, przez co sprzedawać zaczęło jeszcze więcej osób.

Korekta, która dotknęła rynek kryptowalut doprowadziła w ciągu ostatnich 24 godzin do likwidacji ponad 3,5 mld USD w otwartych długich pozycjach – podało CryptoDiffer.

Co oznacza spadek BTC do poziomu 40,000 dolarów?
reklama
reklama