Były pracownik OpenSea oskarżony o insider trading na NFT | Wiadomości | CrypS.

Były pracownik OpenSea oskarżony o insider trading na NFT

Zerelik Maciej
insider trading

Departament Sprawiedliwości USA oskarżył byłego kierownika produktu w OpenSea o oszustwa podatkowe i pranie brudnych pieniędzy. Rzekomo wykorzystał on poufne informacje biznesowe dotyczące tego, jakie projekty NFT zostaną zamieszczone na platformie, aby osiągać zyski. W oficjalnym komunikacie stwierdzono, że sprawa ta jest pierwszym w historii przypadkiem wykorzystywania informacji poufnych w obrocie cyfrowymi aktywami.


31-letni Nathaniel Chastain został oskarżony o potajemny zakup 45 NFT przed ich umieszczeniem na stronie głównej OpenSea w okresie od czerwca do września 2021 r.. Mężczyzna został aresztowany w środę i grożą mu zarzuty oszustw podatkowych i prania brudnych pieniędzy. Za tego typu przestępstwa może trafić za kraty nawet na 20 lat.

Zgodnie z oficjalnym komunikatem, do obowiązków Chastaina w OpenSea należało „wybieranie NFT, które miały być prezentowane na stronie głównej OpenSea”. Wiedząc z wyprzedzeniem, które z nich zostaną wprowadzone na stronę – co zazwyczaj prowadziło do zwiększenia ich wartości – Chastain mógł kupić je po okazyjnych cenach. Następnie dokonywał sprzedaży zaraz po debiucie „osiągając zyski od dwóch do pięciu razy większe niż początkowa cena zakupu”.

W komunikacie czytamy, że mężczyzna ukrywał oszustwo, korzystając z anonimowych portfeli na OpenSea.

insider trading
reklama
reklama