Były pracownik Cryptopia przyznał się do kradzieży krypto za 170 000 USD | Wiadomości | CrypS.

Były pracownik Cryptopia przyznał się do kradzieży krypto za 170 000 USD

Zerelik Maciej
Giełda kryptowalut Cryptopia zwrot środków użytkowników

Były pracownik Cryptopia przyznał się do kradzieży prawie 250 000 NZ$, czyli około 170 000 USD. Mężczyzna przyznał się do winy wobec dwóch zarzutów – kradzieży przez osobę pozostającą w szczególnej relacji oraz kradzieży ponad 1 000 NZ$.

Jak doszło do przestępstwa?

Były pracownik niedziałającej nowozelandzkiej giełdy kryptowalutowej Cryptopia, przyznał się do kradzieży cyfrowych aktywów o wartości około 170 000 USD. Jak wynika z poniedziałkowego przesłuchania w Sądzie Okręgowym w Christchurch przed sędzią Gerardem Lynchem, mężczyzna wykonał nieautoryzowaną kopię kluczy prywatnych z licznych portfeli Cryptopii i zapisał ją na nośniku USB.

Następnie zabrał je do domu i wgrał dane na swój osobisty komputer. Warto zauważyć, że posiadanie tych kluczy prywatnych, potencjalnie zapewniło mu dostęp do tysięcy cyfrowych portfeli wraz z 100 mln USD w wielu rodzajach kryptowalut.

Pierwsze sygnały o przestępstwie pojawiły się 3 września 2020 roku, kiedy to były klient giełdy przez pomyłkę wpłacił Bitcoiny do starego portfela Cryptopia i poprosił o zwrot środków. Firma księgowa Grant Thornton poddała giełdę kontroli i ustaliła, że 13 BTC zostało nielegalnie wypłacone w wyniku serii operacji. W tamtych czasach taka ilość kryptowaluty była warta 165 000 USD.

10 września były pracownik Cryptopii skontaktował się z Davidem Ruscoe i Tomem Aspinem z Grant Thornton i przyznał, że ukradł równowartość tej kwoty w BTC. Co więcej, przyznał się do kradzieży innego cyfrowego aktywa o wartości 7000 USD.

Były pracownik zwrócił część skradzionych wirtualnych walut i zaoferował, że pokryje koszty reszty. Został on jednak oskarżony i póki co nie znajduje się w areszcie, ponieważ zapłacił kaucję. Wyrok zostanie ogłoszony w dniu 20 października.

Hack Cryptopii

W styczniu 2019 roku giełda kryptowalutowa Cryptopia przyznała, że padła ofiarą włamania. Jej zespołowi udało się do pewnego stopnia zabezpieczyć platformę. Chociaż giełda odmówiła ujawnienia faktycznej skradzionej kwoty, atakujący i tak wyrządzili ogromne szkody. W ostatnim czasie z Cryptopii na nieznany portfel zostało przelane 19 391 ETH (około 2,5 miliona dolarów). Może to świadczyć o ilości brakujących środków lub przynajmniej ich części.

Jeszcze w tym samym roku, Cryptopia została postawiona w stan likwidacji. Wszystko za sprawą kolejnego włamania na kwotę 24 mln USD. Liczba ta stanowiła 15% posiadanych przez giełdę wirtualnych aktywów i została uznana za największą kradzież w historii Nowej Zelandii.

Giełda kryptowalut Cryptopia zwrot środków użytkowników
reklama
reklama