Bułgaria: gdzie podziało się 213 519 BTC o wartości 8 mld USD? | Wiadomości | CrypS.

Bułgaria: gdzie podziało się 213 519 BTC o wartości 8 mld USD?

Mariusz Przepiórka
bitcoin on hand

Deputowany z partii „Tak, Bułgaria!” Ivajło Mircew zwrócił się do bułgarskiego rządu z pytaniem o los 213 519 bitcoinów skonfiskowanych przez policję prawie pięć lat temu.

O złożonym zapytaniu Mircew, który jest informatykiem, poinformował na Facebooku. Poseł wysłał  do urzędników rządowych maila w sprawie zaginionych bitcoinów. Kryptowaluta, o której mowa, została przejęta przez organy ścigania w 2017 roku.

Duży wzrost wartości skonfiskowanych BTC

– Istnieje pewne zamieszanie dotyczące przejętych bitcoinów o wartości około 20 mld BGN. Moim celem jest ustalenie miejsca pobytu wirtualnej waluty przejętej w ramach operacji SHIPMENT/VIRUS. Kto ma (miał) do niej dostęp? Jaka jest w tym rola prokuratury? A przede wszystkim, gdzie są pieniądze? – napisał Mircew.

Wartość 213 519 przejętych bitcoinów w styczniu 2022 roku osiągnęła 8 mld USD, poinformował poseł. Kiedy bułgarskie organy ścigania przechwyciły kryptowalutę, jej wartość wynosiła około 500 mln USD. Tak przynamniej informowano w artykułach prasowych z 2017 roku, opisujących operację SHIPMENT/VIRUS.

– Czy zniszczono jakieś dowody, a jeśli tak, to w jakiej kolejności? Z jakiego powodu bitcoiny są obecnie dostępne jako dowód w sprawie i czy w ogóle są dostępne? – zapytał Mircew.

Poseł dał rządowi siedem dni na odpowiedź. Zamieszanie, o którym wspomina Mircew, wynika z faktu, że wkrótce po konfiskacie kryptowalut bułgarski rząd nagle stał się jednym z największych posiadaczy bitcoinów na świecie.

Władze twierdziły, że sprzedały bitcoiny

Po konfiskacie, już w 2017 roku bułgarski minister finansów Władisław Goranow powiedział, że skonfiskowane bitcoiny zostały sprzedane w partiach, minimalizując wpływ na rynek kryptowalut.

Bułgarska policja co pewien czas prowadzi akcje skierowane przeciwko kryptowalutom. W 2020 roku w Bułgarii skonfiskowano ponad 1000 nielegalnie podłączonych koparek kryptowalutowych ASIC. W 2019 roku bułgarska służba podatkowa skontrolowała giełdy kryptowalut i ich klientów pod kątem zgodności z przepisami podatkowymi i przepisami dotyczącymi ubezpieczeń społecznych, a w 2018 roku aresztowano trzech podejrzanych o kradzież kryptowalut o wartości 5 mln USD.

bitcoin on handreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.