Brytyjskie ministerstwo finansów przedstawia plan regulacji kryptowalut

Brytyjskie ministerstwo finansów publikuje propozycje regulacji kryptowalut

Redaktor: Michał Misiura
gubernator banku anglii przeciwko cbdc

Brytyjskie ministerstwo finansów przedstawiło w środę swój pierwszy zestaw zasad regulujących kryptowaluty, wskazując, że konieczność prawnego umocowania tej branży jest związana z zawirowaniami rynkowymi i upadkiem giełdy FTX.


Kryptowaluty, takie jak bitcoin, bezpośrednio są objęte niewielką liczbą regulacji na świecie, ale po upadku FTX rządy przyglądają się znacznie uważniej branży kryptowalutowej. W wyniku upadku giełdy FTX w ubiegłym roku miliony inwestorów z całego świata poniosły straty liczone łącznie w miliardach dolarów.

Brytyjski Skarb Państwa w swym komunikacie stwierdził, że konsultacje dotyczące proponowanych przepisów będą trwać do 30 kwietnia, a ich celem jest zapewnienie „jasności przepisów zarówno dla konsumentów, jak i dla firm”.

Ministerstwo dodało, że zastosowane podejście ma na celu złagodzenie najpoważniejszych zagrożeń związanych z niestabilnością i słabością strukturalną, które dotykają niektóre modele biznesowe w tym sektorze.

Wielka Brytania nałoży nowe obowiązki na branżę krypto

Nowe propozycje brytyjskiego rządu nakładają na systemu obrotu kryptowalutowego odpowiedzialność za określenie szczegółowych wymogów dotyczących treści dokumentów dopuszczających i ujawniających. W ten sposób ministerstwo chce zapewnić giełdom kryptowalut „uczciwe i solidne standardy”.

Będą one również oznaczać ściślejsze regulacje dla pośredników finansowych i powierników. Oprócz tych zmian konsultacje będą również odnosić się do zwiększenia uczciwości rynku i ochrony konsumentów poprzez określenie proponowanych ram dotyczących odpowiedzialności za nadużycia na rynku kryptowalut.

– Pozostajemy niezachwiani w naszym zobowiązaniu do rozwijania gospodarki i umożliwienia zmian technologicznych i innowacji, co obejmuje również branżę kryptowalutową – powiedział Andrew Griffith, sekretarz ds. ekonomicznych Skarbu Państwa. – Musimy jednak chronić również konsumentów, którzy przyjmują tę nową technologię – zapewniając solidne, przejrzyste i sprawiedliwe standardy.

Wielka Brytania do tej pory podejmowała już pewne kroki w celu uregulowania kryptowalut. Projekt ustawy o usługach i rynkach finansowych, po raz pierwszy wprowadzony do parlamentu w lipcu przez ówczesnego kanclerza skarbu Nadhima Zahawiego, obejmował regulację stablecoinów i tak zwanych „cyfrowych aktywów rozliczeniowych”.

gubernator banku anglii przeciwko cbdcreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.