Brytyjski urząd skarbowy nałoży 2% podatku na platformy kryptowalutowe | Wiadomości | CrypS.

Brytyjski urząd skarbowy nałoży 2% podatku na platformy kryptowalutowe

Mariusz Przepiórka
wielka brytania wytyczne 1

Bezprecedensowy wzrost zysków z kryptowalut w ciągu ostatniego roku wywołał duże poruszenie na rynkach. Również giełdy kryptowalutowe odnotowały ogromne zyski w związku z boomem na handel kryptowalutami w 2021 roku. Nic dziwnego, że spotkało się to także z zainteresowaniem organów regulacyjnych i wiele rządów rozważa opodatkowanie platform kryptowalutowych.

Niedawno regulatorzy w Wielkiej Brytanii przedstawili nową strukturę podatkową dla giełd działających w regionie. Według doniesień The Telegraph, platformy aktywów cyfrowych mają otrzymać poważny cios w postaci „cyfrowego podatku”. Zdaniem brytyjskiego urzędu skarbowego (HMRC), kryptowaluty nie są instrumentem finansowym, jednak będą one podlegać podatkowi od usług cyfrowych, który został wprowadzony w zeszłym roku w kwietniu.

Kryptowaluty nie będą podlegać zwolnieniu z podatku

W komunikacie podkreślono również, że „od 1 kwietnia 2020 rząd wprowadzi nowy 2% podatek od przychodów wyszukiwarek, serwisów społecznościowych i platform internetowych, które czerpią wartość od użytkowników z Wielkiej Brytanii”.

HMRC zaktualizował również swoje wytyczne dotyczące podatku od usług cyfrowych i stwierdził, że istnieje wiele aktywów kryptowalutowych, z których każdy ma inne cechy. Urząd dodał, że kryptowaluty nie reprezentują pieniędzy, towarów ani kontraktów finansowych, dlatego jest mało prawdopodobne, że giełdy aktywów kryptowalutowych będą mogły korzystać ze zwolnienia dla rynków finansowych online.

FCA zaostrza stanowisko regulacyjne

Coinbase, jedna z największych giełd kryptowalutowych na świecie, zostałaby objęta podatkiem, podobnie jak inne duże giełdy działające w Londynie. Według raportu, oczekuje się, że Coinbase UK z łatwością przekroczy próg przychodów 25 mln GBP (33 mln USD). Oznaczałoby to wyższe opłaty dla kupujących i sprzedających kryptowaluty.

Nie trzeba dodawać, że wiele osób wyraziło swoje obawy, gdy tylko pojawiły się te doniesienia. Kryptowaluty w Wielkiej Brytanii już od jakiegoś czasu znajdują się w centrum zainteresowania. Brytyjski Urząd Nadzoru Finansowego (FCA) również zaostrzył swoje stanowisko regulacyjne. FCA miał wydać około 671 000 USD na zatrudnienie konsultantów z firmy zajmującej się analizą blockchain w celu zwalczania przestępstw związanych z kryptowalutami.

wielka brytania wytyczne 1
reklama
reklama