Brytyjski rząd chce, aby reklamy krypto podlegały nadzorowi FCA | Wiadomości | CrypS.

Brytyjski rząd chce, aby reklamy krypto podlegały nadzorowi FCA

Mariusz Przepiórka
brytyjski regulator fca

Rząd Wielkiej Brytanii nie widzi potrzeby tworzenia nowych ram prawnych w odniesieniu do krypto aktywów i proponuje przesunięcie tych produktów pod nadzór FCA.

John Glen, sekretarz w ministerstwie skarbu odpowiedzialny m.in. za sektor finansowy i londyńskie City przyznał, że jest to efekt chęci ochrony inwestorów. Jego zdaniem nawet firmy, które sprzedają regulowane produkty inwestycyjne z elementem kryptowalutowym powinny mieć na to zgodę FCA.

Reklamy krypto-inwestycji pod nadzorem

Glen powiedział również, że reklamy firm działających bez licencji często wprowadzają w błąd i nie opisują pełnej skali ryzyka. W efekcie klienci często tracą swoje pieniądze. Przeniesienie tej części rynku pod nadzór FCA pomogłoby ją uregulować i zwiększyć poziom bezpieczeństwa inwestorów. John Glen wyjaśnia również, że obecny stan prawny wymaga od nieautoryzowanych firm, aby promocję swych produktów finansowych prowadziły przez regulowaną firmę. Niestety, zdaniem ministra, regulacja ta nie nadąża za szybko rosnącą liczbą produktów kryptowalutowych. Dlatego proponuje on, by nawet regulowane firmy musiały uzyskać zgodę FCA zanim zaczną promować swoje produkty kryptowalutowe.

Przepis na szybki zysk?

Z badań FCA wynika, że Brytyjczycy często kupują kryptowaluty z myślą o szybkim bogaceniu się. Korzystają z tego wszelkiego rodzaju oszuści, którzy reklamują swe „zyskowne” produkty w mediach społecznościowych. Często wykorzystują przy tym wizerunki znanych osób, które, często bez swojej zgody i wiedzy, przekonują potencjalne ofiary o wiarygodności danego produktu. Według doniesień medialnych FCA rozważa już wprowadzenie zakazu obrotu instrumentami pochodnymi kryptowalut. Byłaby to pierwsza interwencja regulatora na tym wciąż młodym rynku.

brytyjski regulator fca
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.