Brytyjska policja zwróciła ponad 5 milionów dolarów ofiarom krypto scamu | Wiadomości | CrypS.

Brytyjska policja zwróciła ponad 5 milionów dolarów ofiarom krypto scamu

Maciej Żerelik
brytyjska policja

Przeszło 5 milionów dolarów (4 miliony funtów) zostało zwrócone ofiarom międzynarodowego kryptowalutowego scamu ujawnionego przez Greater Manchester Police (GMP).

Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez GMP, służby zwróciły fundusze 23 zweryfikowanym ofiarom. Kolejne 127 roszczeń z różnych krajów jest badanych przez funkcjonariuszy współpracujących z partnerami w międzynarodowych organach ścigania.

Oszustwo zostało rozwiązane przez GMP sześć miesięcy temu. Wyspecjalizowani oficerowie z jednostki GMP ds. przestępstw gospodarczych zajęli wówczas 22,25 mln dolarów (16 mln funtów). Zgodnie z oświadczeniem, wywiad doprowadził do odkrycia nośników USB zawierających „ogromne ilości” Ethereum.

Celem oszustwa były osoby z całego świata. Ofiary mieszkały w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Chinach, Australii, Hong Kongu i całej Europie.

Ujawnienie oszustwa

Według GMP, ofiary wpłacały pieniądze na fałszywą internetową usługę oszczędnościową i handlową, która wykorzystywała Binance Smart Chain.

Oszuści obsługujący tę usługę czekali, aż zdeponowana zostanie znaczna kwota pieniędzy, zanim zamknęli swoją stronę internetową i przelali środki na własne konta. Niestety dla nich, oszuści nie zniknęli bez śladu.

Policja odkryła, że osoby organizujące scam przez pewien okres czasu przebywały w Manchesterze. Po ich namierzeniu GMP przejęło nośnik USB zawierający 9,5 mln dolarów w skradzionym Ethereum.

Dodatkowe 12,7 miliona dolarów znaleziono kilka dni później, w czymś, co GMP opisuje jako „sejf kryptograficzny”.

W rezultacie aresztowano 23-letniego mężczyznę i 25-letnią kobietę. Odpowiedzą oni za oszustwa i przestępstwa związane z praniem brudnych pieniędzy. Detektyw nadinspektor Joe Harrop powiedział:

Ten rodzaj przestępczości wzrasta na całym świecie, a przestępcy stają się coraz bardziej sprytni, znajdując sposoby na wykorzystanie tego trendu, w sposób, którego nawet najbardziej doświadczeni użytkownicy nie są w stanie przewidzieć. Jednostka ds. Przestępstw Gospodarczych i Cyberprzestępczości pracuje codziennie, aby rozwiązać te rosnące liczby spraw w świecie cyfrowym.

Kryptowaluty, przestępczość i Wielka Brytania

To nie jest pierwszy raz, gdy działalność przestępcza związana z kryptowalutami dotarła do wybrzeży Wielkiej Brytanii. W czerwcu ubiegłego roku londyńska policja metropolitalna (MET) skonfiskowała kryptowaluty o wartości 158 milionów dolarów. Był to wynik dochodzenia w sprawie szeregu przestępstw związanych z praniem brudnych pieniędzy. Miesiąc później MET skonfiskowała prawie 250 milionów dolarów w nielegalnej kryptowalucie.

Łącznie, do stycznia 2022 roku, brytyjska policja przejęła łącznie 435 milionów dolarów w kryptowalutach.

brytyjska policjareklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.