Brazylia o krok od legalizacji płatności w kryptowalutach

Brazylijski parlament głosuje za legalizacją płatności w kryptowalutach

Autor: Anna Sutowicz
Redaktor: Michał Misiura
Brazylia płatność podatków w kryptowalutach

Brazylia jest o krok od zalegalizowania kryptowalut (w tym bitcoina) jako dopuszczalnych środków płatności. We wtorek Brazylijska Izba Deputowanych przyjęła ramy prawne dla branży wirtualnych aktywów. Dokument wymaga jeszcze zatwierdzenia przez władzę wykonawczą.


Brazylijska Izba Deputowanych zatwierdziła ramy regulacyjne legalizujące używanie kryptowalut jako środka płatniczego w kraju. Dokument o numerze PL 4401/2021 przewiduje włączenie wirtualnych walut i nagród za częste podróżowanie od linii lotniczych do definicji „umów płatniczych” pod nadzorem krajowego banku centralnego. Ustawa, która została już przyjęta, obecnie wymaga jedynie podpisu prezydenta.

Brak podatku dla ekologicznych górników

Poza dopuszczeniem do użycia wirtualnych aktywów jako środka wymiany za towary i usługi, dokument całkowicie znosi podatek od sprzętu do wydobywania kryptowalut, jeżeli biznes będzie opierał się w 100% na odnawialnej energii. Zerowa stawka ma obowiązywać do 2029 roku.

Wreszcie, nowy artykuł 15 pozwala na redukcję do 0 (zero), do 31.12.2029 r. stawki różnych podatków należnych od importu, industrializacji lub sprzedaży maszyn (hardware) i narzędzi obliczeniowych (software) używanych do przetwarzania, wydobywania i zabezpieczania aktywów wirtualnych, przez podmioty podlegające prawu prywatnemu, gdy korzystają one w 100% z energii odnawialnej.

Brazylijskie prawo dla branży kryptowalut

Dokument ustanawia również nowe przestępstwo oszustwa dot. wirtualnych aktywów, zagrożone karą od 2 do 6 lat pozbawienia wolności plus grzywna. Ponadto prawo będzie wymagać od giełd wyraźnego rozróżnienia między funduszami firmowymi i użytkowymi. Przewiduje także utworzenie licencji dostawcy usług wirtualnych, o którą mają ubiegać się firmy, w tym m.in. giełdy i inne firmy kryptograficzne. Zanim prawo zacznie obowiązywać firmy będą miały 180 dni na dostosowanie się do nowych przepisów.

Tekst ustawy stanowi, że aktywa kryptograficzne uważane za papiery wartościowe będą regulowane przez Brazylijską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (CVM), a inne aktywa cyfrowe nienależące do tej kategorii będą podlegać odpowiedzialności innego organu wyznaczonego przez władzę wykonawczą.

Ustawa nie wspomina o żadnych dyspozycjach dotyczących emisji waluty cyfrowej banku centralnego. Wiadomo jednak, że Brazylia prowadzi prace także w tym zakresie. Jej projekt “Otwartych Finansów” zakłada możliwość integrację CBDC z siecią płatniczą PIX oraz umożliwienie interakcji pomiędzy cyfrowym realem a stablecoinami.

Brazylia płatność podatków w kryptowalutach



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.