Bloomberg: Bitcoin wychodzi z „kryptowalutowej zimy” | Wiadomości | CrypS.

Bloomberg: Bitcoin wychodzi z „kryptowalutowej zimy”

Mariusz Przepiórka
bitcoin kurs

Zaskakująco szybkie wyjście bitcoina z „kryptowalutowej zimy” sprawiło, że bardzo zmienna waluta cyfrowa znalazła się na pierwszym miejscu wśród aktywów, które odnotowały największy wzrost w pierwszym kwartale 2023 roku – donosi Bloomberg.


W pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku bitcoin zyskał blisko 70%, co jest dla niego najlepszym kwartałem od początku 2021 roku, kiedy to BTC zyskał około 103%. Skok bitcoina to wynik znacznie lepszy niż 5,5% indeksu S&P 500, 19% Nasdaq i 5,3% funduszu iShares 20+ Year Treasury Bond ETF.

Doświadczeni uczestnicy rynku przyznają, że zmienność BTC jest oczekiwana, a nawet stanowi pewną atrakcję dla inwestujących w tę stosunkowo nową klasę aktywów. Bitcoin wszedł do powszechnej świadomości ze wzrostem na poziomie ponad 1000% w 2017 roku, by w kolejnym zanotować spadek o 74%. W ubiegłym roku po serii bankructw i skandali w branży kryptowalutowej BTC stracił 64%.

Eksperci nie są zaskoczeni wzrostem BTC

– Dla wielu obserwatorów rynku kryptowalut nie jest to zaskoczenie – powiedziała Noelle Acheson, autorka newslettera „Crypto Is Macro Now”. – Wszystkie znaki wskazywały na duży potencjał wzrostu już w listopadzie ubiegłego roku. Kwestią czasu było jedynie to, kiedy zmieni się narracja dotycząca płynności (to stało się na początku stycznia) lub długoterminowi inwestorzy dostrzegą okazję do przechowywania wartości.

Obserwatorzy rynku szukają dokładnych przyczyn stojących za dużym odbiciem bitcoina. Waluta rozpoczęła rok 2023 po drugim najgorszym roku w historii. Zdaniem niektórych ekspertów po części może to być odrabianie strat po ciężkim okresie. Niektórzy twierdzą, że po części może to być rekonwalescencja po tak ciężkim okresie, ale nie brakuje również głosów, że w obliczu wstrząsów w sektorze bankowym BTC może pełnić rolę bezpiecznej przystani, ponieważ jest niezależny od banków centralnych.

Wyraźny wzrost wartości nie dotyczy jedynie bitcoina, który jest obecnie wyceniany nieco poniżej 28 tys. USD. Druga co do wielkości kryptowaluta – ethereum – w pierwszym kwartale 2023 roku zyskała niemal 50% i jest obecnie wyceniana w okolicach 1800 USD.

bitcoin kursreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.