Bloomberg: amerykański fundusz hedgingowy shortuje USDT | Wiadomości | CrypS.

Bloomberg: amerykański fundusz hedgingowy shortuje USDT

Mariusz Przepiórka
Bloomberg: amerykański fundusz hedgingowy shortuje USDT

Amerykański fundusz hedgingowy Fir Tree Capital Management zajął „znaczącą” krótką pozycję w stosunku do stablecoina Tether (USDT). Podmiot liczy na spadek wartości papierów wartościowych z rezerw emitenta aktywów – pisze serwis Bloomberg, powołując się na klientów firmy.

Według informacji Blomberga, fundusz Fir Tree znalazł sposób na krótką sprzedaż USDT w ramach asymetrycznej strategii handlowej, która wiąże się z niewielkim ryzykiem w porównaniu z potencjalnymi zyskami.

Firma audytorska Moore Cayman potwierdziła, że na dzień 30 lipca 2021 USDT był w 100% zabezpieczony rezerwami Tether Holdings Limited. Jednakże 49% zabezpieczenia stanowiły papiery komercyjne o wartości 30,8 mld USD.

Tether obciążony chińskim rynkiem nieruchomości

Analitycy Fir Tree sugerują, że duża część „papierowej” rezerwy USDT jest powiązana z chińskimi deweloperami. Po niewywiązaniu się ze zobowiązań przez największego chińskiego dewelopera Evergrande, lokalny sektor nieruchomości znalazł się w kryzysie.

We wrześniu 2021 roku firma Tether oświadczyła, że „nie posiada żadnych wyemitowanych papierów wartościowych Evergrande”. Serwis Bloomberg ujawnił jednak, że zabezpieczeniem stablecoina są m.in. krótkoterminowe pożyczki udzielone dużym chińskim firmom.

Na podstawie słów klientów funduszu hedgingowego analitycy spodziewają się, że niektóre papiery wartościowe z rezerw Tether mogą stracić na wartości, co doprowadzi do potencjalnych problemów z zabezpieczeniem. Firma uważa, że ten krótki zakład może opłacić się w ciągu 12 miesięcy.

Inne podmioty również celują w Tether

Według doniesień Bloomberga, fundusz Fir Tree rozpoczął rozważanie krótkiego zakładu przeciwko Tether w lipcu 2021 roku. W tym celu firma przeprowadziła badania, m.in. angażując ekspertów zewnętrznych. Jednostka może również utworzyć w tym celu odrębny fundusz, jeżeli zainteresowanie inwestorów będzie wystarczające.

Fir Tree nie jest jedyną firmą, która zajęła krótką pozycję przeciwko Tether. Rzecznik Genesis Global powiedział Bloombergowi, że broker „pomaga” niektórym zarządzającym aktywami poprzez udzielanie pożyczek w USDT lub strukturyzowane opcje sprzedaży.

Bloomberg: amerykański fundusz hedgingowy shortuje USDT
reklama
reklama