Blockchain Findora zainwestuje 100 mln USD, aby konkurować z Zcash i Monero | Wiadomości | CrypS.

Blockchain Findora zainwestuje 100 mln USD, aby konkurować z Zcash i Monero

Zerelik Maciej
findora

Prawdopodobnie nie słyszałeś o Findorze, blockchainie skoncentrowanym na prywatności, który „umożliwia użytkownikom dzielenie się informacjami bez ich pokazywania”.

Jednak jeśli jego strategia się opłaci, ten mało znany łańcuch rozwijany przez Discreet Labs może stać się poważną konkurencją dla dobrze znanych monet prywatności Zcash i Monero. Dzisiaj firma ogłosiła fundusz ekosystemu o wartości 100 milionów dolarów. Ma on zostać wykorzystany do badań, rozwoju nowych aplikacji oraz infrastruktury, takiej jak staking oraz płynność.

Pieniądze zostaną rozdysponowane w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat i będą pochodzić z mieszanki źródeł. Projekt zebrał ośmiocyfrową kwotę w prywatnej rundzie finansowania przeprowadzonej w zeszłym roku, którą prowadził Polychain Capital. Część z tych pieniędzy została zainwestowana w kryptowaluty, a ich ogromny wzrost pomógł zasilić skarbiec firmy.

Częścią propozycji wartości Findory jest łączenie elementów tradycyjnych finansów z zasadami prywatności. Podczas gdy niektóre protokoły, a mianowicie Zcash i Monero, przedkładają anonimowość nad możliwość kontroli, Findora stosuje „umowy selektywnego ujawniania”, które pozwalają na audyty stron trzecich.

Podobieństwo do Ethereum

Co więcej, celem Findory jest przeniesienie cech prywatności tych blockchainów do sieci wzorowanej nieco na Ethereum – blockchainie warstwy 1, na którym buduje się inne rozwiązania. We wrześniu firma zintegrowała maszynę wirtualną Ethereum dla smart kontraktów. Paul Anderson, wiceprezes ds. produktu w Discreet Labs powiedział dla portalu Decrypt:

Niektórzy twierdzą, że jest to bardziej programowalna forma Zcash. Albo ktoś nawet powiedział, że jest to bardziej etyczna forma Monero. I nie jest to żadne pukanie do żadnego z tych zespołów. W rzeczywistości wszyscy uruchamiamy bardzo podobną technologię”.

Deweloperzy mogą ubiegać się o dotacje w Findora Foundation na budowę protokołów lub platform, a członkowie Findora DAO będą używać FRA do głosowania nad tym, które z nich otrzymają finansowanie. O finansowanie mogą ubiegać się także walidatorzy.

Na użytkowników FRA czekają także inne nagrody. Findora przyzna tokeny dla stakerów mainnetu, który wszedł dzisiaj w życie.

Warto też podkreślić, że Findora nie składa się z maksymalistów anonimowości. Ma swoją własną filozofię, którą w ciekawy sposób przedstawił Anderson.

Mówimy o dużej różnicy między prywatnością a tajemnicą. Prywatność oznacza, że nie chcesz, aby świat wiedział o wszystkim. Tajemnica oznacza, że nie chcesz, aby ktokolwiek o czymś wiedział.

findora
reklama
reklama