BlackRock oficjalnie największym funduszem bitcoina na świecie | Wiadomości | CrypS.

BlackRock oficjalnie największym funduszem bitcoina na świecie

BlackRock

Bitcoinowy fundusz ETF typu spot od firmy BlackRock, znany jako iShares Bitcoin Trust (IBIT), zyskał status największego na świecie funduszu giełdowego śledzącego cenę bitcoina (BTC)!


  • 28 maja 2024 roku IBIT odnotował wpływy przekraczające 102 miliony dolarów, podczas gdy konkurencyjny fundusz Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) odnotował odpływ w wysokości 105 milionów dolarów,
  • Wzrost IBIT od BlackRock do pozycji lidera na rynku ETF-ów spot na BTC odzwierciedla rosnące zaufanie inwestorów do tego funduszu oraz jego zdolność do przyciągania znacznych środków. 

IBIT wychodzi na prowadzenie

W dniu zamknięcia notowań 28 maja br., IBIT zarządzał łączną wartością 288 670 bitcoinów, wyprzedzając GBTC, które zarządzało 287 450 bitcoinami. Dla porównania, wartość GBTC w momencie konwersji w styczniu wynosiła 620 000 bitcoinów. Z danych dostarczonych przez HODL15Capital i Apollo Bitcoin Tracker wynika, że wartość funduszu ETF spot na BTC od BlackRock osiągnęła około 19,68 miliarda dolarów, podczas gdy Grayscale zarządzał aktywami o wartości 19,65 miliarda dolarów.

Bloomberg, powołując się na zebrane przez siebie dane, doniósł 29 maja, br. że fundusz IBIT posiadał bitcoiny o wartości 19,68 miliarda dolarów. Dla porównania, Grayscale Bitcoin Trust zarządzał aktywami o wartości 19,65 miliarda dolarów. Fundusz ETF Fidelity osiągnął wartość 11,1 miliarda dolarów.

Geneza i rozwój funduszy

Oba fundusze, IBIT od BlackRock i GBTC od Grayscale, zostały uruchomione tego samego dnia w styczniu 2024 roku. Od tego czasu, IBIT od BlackRock stał się głównym odbiorcą wpływów wśród wszystkich 11 funduszy ETF spot na Bitcoina.

Według danych pochodzących od platformy CoinMarketCap, bitcoin wzrósł o 1,1% w ciągu dnia, osiągając cenę 68 550 dolarów. Ostatnie zgłoszenia do regulatora z USA pokazują, że fundusze BlackRock, skoncentrowane na dochodowych inwestycjach i obligacjach, zakupiły akcje swojego funduszu ETF spot na BTC w pierwszym kwartale br.

Z dokumentów, które wpłynęły do  Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) z 28 maja wynika, że BlackRock Strategic Income Opportunities Fund (BSIIX) nabył iShares Bitcoin Trust (IBIT) o wartości 3,56 miliona dolarów, a Strategic Global Bond Fund (MAWIX) dokonał zakupu o wartości 485 000 dolarów.

Obecnie w funduszach ETF typu spot na BTC z całego świata znajduje się ponad milion bitcoinów, o łącznej wartości przekraczającej 68 miliardów dolarów. Stanowi to prawie 5,10% całkowitej podaży czołowej kryptowaluty w obiegu.

Wzrok inwestorów skierowany jest teraz na potencjalne uruchomienie ETF-ów spot na ETH, które, według analityków, mogą zostać wprowadzone na rynek już w połowie czerwca 2023 roku. Fundusze te przechodzą obecnie proces zatwierdzania S-1, co stanowi ostatnią przeszkodę przed rozpoczęciem obrotu na odpowiednich giełdach.

BlackRockreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.