BlackRock kwestionuje politykę SEC. Gary Gensler pod ścianą: musi zatwierdzić ETF-a ETH? | Wiadomości | CrypS.

BlackRock kwestionuje politykę SEC. Gary Gensler pod ścianą: musi zatwierdzić ETF-a ETH?

Jacek Walewski
Przewodniczący SEC

BlackRock twierdzi, że amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) nie ma żadnego uzasadnionego powodu, aby inaczej traktować wnioski dotyczące powstania ETF-ów na futures niż fundusze oparte na rynkach spot kryptowalut.


BlackRock vs. SEC

BlackRock z impetem wchodzi na rynek kryptowalut. Stara się już nie tylko o stworzenie ETF-a rynku spot bitcoina, ale też etheru – iShares Ethereum Trust.

W swoim wniosku BlackRock zakwestionował sposób, w jaki SEC traktuje kryptowalutowe fundusze ETF. Agencja dotąd odrzucała tego typu wnioski. I to mimo tego, że zatwierdzała ETF-y oparte na futures kryptowalut.

Biorąc pod uwagę, że Komisja zatwierdziła fundusze ETF oferujące ekspozycję na kontrakty terminowe na ETH, które same w sobie są wyceniane w oparciu o bazowy rynek spot ETH, [BlackRock] uważa, że Komisja musi również zatwierdzić fundusze ETF oferujące ekspozycję na kontrakty rynku spot ETH

– czytamy we wniosku.

Dlaczego jednak SEC prowadzi tak dziwną politykę? Urzędnicy twierdzą, że rynek futures BTC i ETH jest w lepszy sposób uregulowany, a tym samym może zapewnić lepszą ochronę konsumentów.

Wskazuje się przy tym na ustawę z 1940 r., która dot. rynku futures i zestawia ją z regulacjami z 1933 r., które dot. ETF-ów rynków spot.

BlackRock argumentuje jednak, że ustawa z 1940 r. nie ma w tym obszarze znaczenia, ponieważ nakłada ona „pewne ograniczenia na fundusze ETF i sponsorów ETF”, a nie na aktywa bazowe funduszy.

W szczególności żadne z tych ograniczeń nie dotyczy aktywów bazowych ETF, czy to kontraktów futures na ETH, czy rynków spot ETH (…). W rezultacie Sponsor [czyli BlackRock] uważa, że rozróżnienie pomiędzy rejestracją ETF typu futures na ETH zgodnie z ustawą z 1940 r. a rejestracją ETP typu spot na ETH zgodnie z ustawą z 1933 r. jest bez różnicy

– napisano we wniosku BlackRocka.

ETF-y w końcu powstaną?

Wielu ekspertów ds. kryptowalut i analityków, którzy specjalizują się w rynku ETF-ów, uważa, że pierwsze zatwierdzenie przez SEC ETF-a bitcoina jest niemal pewne.

Analitycy Bloomberga, James Seyffart i Eric Balchunas, sądzą, że jest aż 90% szans na zatwierdzenie ETF-ów rynku spot BTC przed 10 stycznia przyszłego roku. Niektórzy sądzą, że jest spora szansa na to, że uda się zatwierdzić wnioski jeszcze w tym roku.

Przewodniczący SECreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.