Bitfinex poszerza wsparcie kanałów płatności Lightning | Wiadomości | CrypS.

Bitfinex poszerza wsparcie kanałów płatności Lightning

Mariusz Przepiórka
bitfinex logo

Giełda kryptowalut Bitfinex uruchomiła obsługę “szerszych” kanałów płatności BTC w protokole Lightning Network. Usługa działa pod nazwą Wumbo i omija ograniczenia pojemności spotykane w standardowych kanałach.

Początkowo giełda Bitfinex otworzyła trzy kanały Wumbo o pojemności pięciu bitcoinów każdy. Według komunikatu giełdy, są to największe dotychczas uruchomione kanały sieci. Bitfinex podkreśla też, że widzi ogromny potencjał w tych pojemniejszych kanałach. Mają one zapewnić możliwość wpłaty i wypłaty większych sum w bitcoinach z dużo większą szybkością oraz przy mniejszych opłatach. W efekcie klienci giełdy będą mogli skuteczniej wykorzystać pojawiające się okazje tradingowe.

Lightning Network funkcjonuje na rynku od roku 2017, a jej pomysł zrodził się dwa lata wcześniej. Jest to rodzaj nakładki na sieć bitcoina, podobnej do mempoola (ang. memory pool – pula pamięci), w którym transakcje oczekują na zapis w blockchainie bitcoina. Lightning Network funkcjonuje też m.in. w sieciach Litecoin czy Ethereum. W ich przypadku nie ma jednak takiego problemu ze skalowalnością, jak w przypadku BTC. Przykładem może być tutaj przeciążenie sieci bitcoina, do którego doszło w grudniu 2017 roku. Wówczas realizacja transakcji zajmowała nawet kilka dni, a prowizje wynosiły co najmniej kilka dolarów.

Kanały Wumbo omijają ograniczenia

Początkowo deweloperzy Lightning Network również nakładali ograniczenia, aby zniechęcić posiadaczy kryptowalut do przechowywania dużych sum w jednym kanale. Obecnie ograniczenia te odchodzą już do przeszłości. Omijane są właśnie kanałami Wumbo, których zadaniem jest obsługa większych transakcji i większego ruchu sieciowego. Bitfinex dodaje też, że obsługa kanałów Wumbo pozwoli sprzedawcom i dostawcom usług na poszerzenie zakresu oferowanych aplikacji oraz sprzedawanych towarów i usług. Jest to możliwe dzięki zdolności kanałów Wumbo do obniżenia prowizji i opłat związanych z obsługą większej liczby małych kanałów.

bitfinex logoreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.