Bitcoin zaczyna nowy rok od silnych wzrostów. Jego kurs jest najwyżej od kwietnia 2022 r. | Wiadomości | CrypS.

Bitcoin zaczyna nowy rok od silnych wzrostów. Jego kurs jest najwyżej od kwietnia 2022 r.

Nowe ATH bitcoina

Król kryptowalut świeci dziś na zielono, a jego kurs znajduje się powyżej poziomu 45 tys. dolarów. Jest to jego najwyższy wynik od prawie 20 miesięcy. 


  • Wartość rynkowa BTC w ciągu ostatniej doby podniosła się o 6,85% z poziomu 42 tys. dolarów do ponad 45 300 dolarów,
  • Ostatni raz kryptowaluta była notowana po takim kursie w dniu 5 kwietnia 2022 roku.

Kurs bitcoina rośnie

W dniu 2 stycznia kurs największego z cyfrowych aktywów znalazł się powyżej maksimum z minionego roku i wynosi obecnie 45 245 dolarów. Jeśli spojrzymy na zmiany jego kursu z perspektywy ostatnich 24 godzin, to widzimy wzrost o 6,85%. Co jednak było katalizatorem do wybicia ceny króla kryptowalut? 

Wykres cenowy bitcoina na giełdzie Binance. Źródło: TradingView

Na świecie nie wydarzyło się nic, jeśli chodzi o czynniki makroekonomiczne, które mogłyby zachęcić inwestorów do większego zwrócenia się w stronę tego aktywa. Sytuacja tutaj jest bardziej podyktowana silną euforią uczestników rynku kryptowalut w oczekiwaniu na potencjalną zgodę ze strony amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) na zatwierdzenie któregoś (a może wszystkich) wniosku o spotowy ETF śledzący cenę bitcoina.

Regulator ze Stanów Zjednoczonych ma czas na podjęcie decyzji do 10 stycznia. Opcje są dwie: aprobata lub odrzucenie danego podania. Czas na złożenie ich aktualizacji w oparciu o wskazówki wynikające z dyskusji regulatorami skończył się z dniem 29 grudnia 2023 roku.

Między innymi BlackRock, czyli największy z podmiotów ubiegających się o zgodę na tego typu instrument finansowy, wskazał bank JPMorgan jako swojego powiernika, który kupowałby w jego imieniu BTC na poczet tego funduszu. Ta informacja mocno spolaryzowała społeczność cyfrowych aktywów.

Ile będzie kosztował bitcoin po zgodzie SEC w sprawie jego ETF-a?

W tej kwestii zdania się mocno podzielone. Jedni analitycy prognozują, że euforia rynkowa oraz zielone światło dla instytucji, by wejść do tego sektora w oparciu o fundusze giełdowe, może doprowadzić w trakcie pierwszych dni po ogłoszeniu decyzji SEC do silnego wybicia kursu bitcoina.

Między innymi taki scenariusz zakłada Scott Melkor, czyli “emerytowany” DJ i popularny inwestor oraz analityk. Obstawia on, że bitcoin zdrożeje w najbliższych tygodniach do 54 tys. dolarów.

Inna opcja, jaką przedstawiają eksperci rynkowi, zakłada brak wystrzału kursu BTC i że inwestorzy nie rzucą się do kupowania tego aktywa na giełdach.

Takiego zdania jest między innymi jeden z doradców VanEck (czyli zarządcy aktywami, który także oczekuje zatwierdzenia swojego wniosku przez SEC) – Gabor Gurbacs – którego przewidywania sprowadzają się do tego, że w pierwszych dniach od uruchomienia spotowych ETF-ów sytuacja na wykresie cenowym kryptowaluty będzie wskazywać na “zawód” rynku.

Jednakże za kilka miesięcy rajd się zacznie za całego, co będzie spowodowane napływającym coraz to większym kapitałem, liczonym w miliardach dolarów, na ten rynek.

Nowe ATH bitcoinareklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.