Bitcoin trzyma się lepiej niż akcje | Wiadomości | CrypS.

Bitcoin trzyma się lepiej niż akcje

Mariusz Przepiórka
bitcoin

Bitcoin i inne kryptowaluty mają za sobą stosunkowo solidne zamknięcie września, w przeciwieństwie do rynku akcji, który jest na dobrej drodze do osiągnięcia jednej z najgorszych serii spadków od czasu kryzysu finansowego z lat 2008-2009.


We wrześniu 2022 roku bitcoin okazał się stabilniejszym aktywem niż amerykańskie indeksy giełdowe. Kryptowaluta okazała się mocna także podczas piątkowego zamknięcia miesiąca, atakując poziom 20 tys. dolarów. 30.09 o godzinie 16:00 cena bitcoina na czołowych giełdach sięgnęła 19,95 tys. USD. Później nastąpiły spadki, po których BTC ustabilizował się na poziomie powyżej 19,3 tys. USD.

kurs bitcoina
Kurs BTC – CoinGecko

– Bitcoin wciąż znajduje się powyżej poziomu 19 tys. USD, mimo niemal 4% spadku Nasdaq – powiedział analityk OANDA Edward Moya. – Wygląda na to, że Wall Street wierzy, że kryptowaluty są blisko dna i staną się atrakcyjną strategią dywersyfikacji.

Bitcoin rozpoczął wrzesień tuż powyżej 20 tys. USD, więc w całym miesiącu odnotował stratę około -3,7%, natomiast akcje straciły niemal -10%. W porównaniu z Dow Jones Industrial Average, który odnotował najgorsze miesięczne wyniki od czasu wyprzedaży pandemicznej w marcu 2020, jest to sukces, zwłaszcza że kryptowaluty były dość mocno skorelowane z akcjami.

Przez ostatni miesiąc polski WIG20 spadł o -8,49%, indeks Dow Jones Industrial Average stracił -8,28%, S&P 500 -8.63%, a NASDAQ Composite ponad -9%. Wrzesień był szczególnie brutalny dla moskiewskiej giełdy, rosyjski indeks MOEX runął w dół o -20.80%. Bitcoin stracił w tym czasie -3,71%.

Indeksy giełdowe uszeregowane według wyników za wrzesień (kolumna 1 Month) w kolejności od najgorszego (prezentuje 25 z 46 głównych światowych indeksów):

Najgorsze indeksy giełdowe we wrześniu
Najgorsze indeksy giełdowe we wrześniu – investing.com

BTC bez szans na powrót do wysokich wartości

Na początku tygodnia wartość BTC wynosiła blisko 20,5 tys. USD, co dawało nadzieję, że kryptowaluty osiągnęły już dno i będą rosnąć. Nadzieje jednak okazały się płonne, przynajmniej na razie. Z pewnością traderzy uznają dobrą pozycję BTC w porównaniu z akcjami za dobry prognostyk na przyszłość.

Niestety, warunki makroekonomiczne nadal są niekorzystne. Rosnące stopy procentowe i groźba globalnego spowolnienia raczej nie dadzą BTC impulsu do osiągnięcia poziomu 30 tys. USD, nie mówiąc już o maksimum z listopada 2021 na poziomie blisko 69 tys. USD.

– Bitcoin trzymał się stabilnie w ostatnich dniach i tygodniach. Taka konfiguracja warunków makroekonomicznych jest dokładnie tym, do czego BTC został zaprojektowany, więc to nic dziwnego, że analitycy blockchain i inni obserwatorzy rynku kryptowalutowego zauważają znaczący skok wolumenu w obrocie BTC – uważa Jacob Sansbury, dyrektor generalny platformy handlowej Pluto.

bitcoinreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.