Bitcoin pokonuje 18 000 $. Będzie kolejny wystrzał? | Wiadomości | CrypS.

Bitcoin pokonuje 18 000 $. Będzie kolejny wystrzał?

Michał Misiura
bitcoin kurs

W nocy 12 stycznia kurs BTC wzrósł powyżej 18 000 dolarów, przebijając ten poziom po raz pierwszy od miesiąca. Pośród entuzjastycznych komentarzy i optymistycznych prognoz trzeba jednak zachować trzeźwy ogląd sytuacji: nie, to nie koniec bessy.


Rynki oczekiwały na dane o grudniowej inflacji w Stanach Zjednoczonych, które opublikowano dzisiejszego popołudnia. Według CNBC konsensus prognoz przedstawionych przez analityków zakładał, że wyniesie ona 6,5% w ujęciu rocznym, w porównaniu do 7,1% w listopadzie. Przewidywania sprawdziły się 1:1.

Amerykańskie indeksy giełdowe odnotowały wzrosty na zamknięciu sesji 11 stycznia. To przełożyło się także na rynek kryptowalut. Spośród czołowych aktywów najwięcej zyskiwały Ethereum, bitcoin i cardano.

Sytuacja na rynku kryptowalut
Sytuacja na rynku kryptowalut – Coin360 (10:40 12.01.2023)

Inwestorzy skłonni wierzyć, że spadek inflacji wpłynie na szybką zmianę w polityce Fed-u, mogą się jednak przeliczyć.

Czy w 2023 r. czeka nas hossa na kryptowalutach?

Odpowiedź na to pytanie może nie przypaść do gustu większości inwestorów w cyfrowe aktywa. Zostawmy jednak myślenie życzeniowe i skoncentrujmy się na faktach.

Odchodząc od krótkoterminowych trendów, podczas których może dochodzić do tymczasowych odbić (jak to, które widzimy dzisiaj), sytuacja makroekonomiczna wygląda źle. Pomimo ostrożnych prognoz, według których amerykańska gospodarka może liczyć w tym roku na wzrost o 0,5%, wielu ekonomistów spodziewa się nadejścia recesji.

FED będzie miał dwie możliwości – zbyt agresywną politykę i ryzyko doprowadzenia do skurczenia się gospodarki, albo politykę zbyt łagodną i nierozwiązanie problemu inflacji. Bez względu na podjęte kroki, stopy procentowe nie zaczną być obniżane z miesiąca na miesiąc. Utrzymywanie ich na wysokim poziomie oznacza zaś dalsze wysysanie płynności z rynków ryzykownych aktywów (w tym kryptowalut) na rzecz obligacji.

Bitcoin i rynek krypto przeżywają też poważny kryzys zaufania związany z upadkiem FTX. Media podnoszą obawy o stabilność kluczowych reprezentantów branży (Binance, Tether, Digital Currency Group). Bez względu na realność zagrożeń, doniesienia te nie zachęcają inwestorów do lokowania kapitału.

Podsumowując: dzisiejsze wzrosty nie zwiastują raczej szybkiego zakończenia krypto-zimy.

bitcoin kursreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.