Bitcoin Pizza Day - 10 rocznica wydania 10 000 BTC za 2 pizze | Wiadomości | CrypS.

Bitcoin Pizza Day – 10 rocznica wydania 10 000 BTC za 2 pizze

Michał Misiura
bitcoin pizza day

22 maja 2010 roku Laszlo Hanyecz kupił 2 pizze za 10 000 bitcoinów. Jedzenie dostarczyła restauracja Papa John’s z Jacksonville na Florydzie, a transakcję dogadano na forum Bitcoin Talk. 10 lat później, wartość 2 pizz zjedzonych przez Laszlo to 91 mln dolarów.

Bitcoin Pizza Day jest świętem obchodzonym przez społeczność bitcoinowców na całym świecie. Wydarzenie to było o tyle ważne, że przyjmuje się je jako pierwsze wykorzystanie kryptowaluty do płatności za realne dobra. Wtedy wartość 10 000 BTC szacowano na około 41 dolarów. Po 10 latach za cenę 2 pizz z Papa John’s, można by wykupić całą sieć pizzerii.

Historyczne zamówienie

Zapłacę 10 000 bitcoinów za kilka pizz… mogą być 2 duże, żeby zostało mi trochę na następny dzień. Lubię zostawiać pizzę, by później skubać resztki. Możesz zrobić ją sam i przynieść do mojego domu lub zamówić ją z dostawą na miejsce, moim celem jest otrzymanie jedzenia w zamian za bitcoiny, tak żebym nie musiał po nie dzwonić ani go przygotowywać, coś w rodzaju „talerza śniadaniowego” w hotelu lub coś takiego. Przynoszą po prostu coś do jedzenia i jesteś szczęśliwy!

Lubię takie dodatki jak cebula, papryka, kiełbasa, grzyby, pomidory, pepperoni itp. Po prostu standardowe rzeczy bez dziwnych dodatków rybnych itp. Lubię też zwykłe pizze z serem, które mogą być tańsze w przygotowaniu lub nabyte w inny sposób.

Jeśli jesteś zainteresowany, daj mi znać i wypracujemy ofertę.

Dzięki, Laszlo

Źródło

Węgierski programista napisał to na forum bitcointalk.org 18 maja 2010 roku i po kilku dniach potwierdził, że otrzymał 2 pizze, które dotarły do niego 22 maja. Opłatę wykonano bez prowizji. Laszlo nie skończył na 2 pizzach i kontynuował akcję. Wszyscy chcący zarobić 10 000 BTC mogli nadal przysyłać mu jedzenie. Z uwagi na niedobór kryptowaluty, musiał jednak wycofać się z akcji po 3 miesiącach, na początku sierpnia.

Laszlo Hanyecz powtórzył transakcję 22 maja 2018 roku. Wtedy za 2 pizze w Papa John’s zapłacił 0,00649 BTC, a jednym z celów zamówienia był test sieci Lightning Network.

Co stało się z 10 000 BTC, które wydał Laszlo? Zostały sprzedane jakiś czas później za 400 dolarów, przynosząc właścicielowi pizzeri 10-krotny zysk. Kim był kolejny szczęśliwiec, do którego trafiły – tego już nie wiemy.

A tak wygląda 90 mln USD:

dwie pizze kupione za 10 000 bitcoinów
Dwie pizze kupione za 10 000 BTC – zdjęcie zamieszczone przez Laszla Hanyecza
bitcoin pizza dayreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.