Bitcoin osiąga ATH... w argentyńskim peso | Wiadomości | CrypS.

Bitcoin osiąga ATH… w argentyńskim peso

Dawid Kucharczyk
Argentyna zezwoli na opłacanie podatków w BTC

Argentyńskie peso (ARS) spadło o 99% w stosunku do dolara amerykańskiego od czasu rozpoczęcia kryzysu w 2018 roku. Koniec końców doprowadziło to do sytuacji, w której bitcoin osiągnął rekord mierzony w argentyńskiej walucie.


18 kwietnia za jednego bitcoina płaciło się 6,59 mln pesos, według danych Google Finance. W momencie ostatniego dolarowego ATH kryptowaluty w listopadzie 2021 roku była ona notowana po 6,55 mln pesos.

W momencie pisania tego tekstu miała miejsce korekta. BTC handluje w okolicach 6,26 mln ARS, co oznacza spadek o 5%. Niemniej jednak kurs BTC/ARS wzrósł ponad 100% w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

argentyńskie peso i bitcoin

Bitcoin notuje ponad 70% wzrost w stosunku do dolara w tym roku, pomimo chwilowego spadku na rynkach. Jednak argentyńskie peso nadal traci na wartości. W dniu 24 kwietnia 1 USD na czarnym rynku można było wymienić na 460 ARS. To ponad dwukrotnie więcej niż oficjalny kurs – 220 ARS za dolara.

Według FMyA, amerykańskiej firmy konsultingowej, rezerwy banku centralnego Argentyny spadły o połowę od 2019 roku do szacunkowej kwoty 1,3 mld dolarów.

W efekcie ryzyko dla peso tylko rośnie. Wartość krajowej waluty traci prawie 99% od szczytu kryzysu walutowego w 2018 roku (patrz wykres poniżej). To skłoniło miejscowych do szukania schronienia w dolarze, który stał się rzadki ze względu na rosnący popyt w kraju.

argentynskie peso do usd

Ludność szuka również alternatyw – i tutaj z pomocą przychodzi im bitcoin. Dane pokazują na przykład, że tygodniowy wolumen peer-to-peer w Argentynie osiągnął rekordowy poziom prawie 30 milionów dolarów w marcu na giełdzie Paxful.

paxful wolumen btc argentyna

Badanie z 2022 roku wykazało, że prawie 60% Argentyńczyków wierzy w bitcoina jako długoterminowy magazyn wartości. Według analityków giełdy Coinbase, bitcoin ma wszystko, aby stać się legalnym środkiem płatniczym w tym kraju Ameryki Południowej.

Bitcoin zyskuje na popularności w Argentynie

Na początku tego miesiąca argentyńska Narodowa Komisja Papierów Wartościowych (CNV) zatwierdziła indeks futures oparty na bitcoinie na giełdzie Matba Rofex. Jego obrót rozpocznie się w maju. Instrument pochodny, rozliczany w pesos, pozwala akredytowanym inwestorom uzyskać ekspozycję na rynek BTC.

Niedawny projekt ustawy z Ministerstwa Gospodarki wezwał obywateli do zadeklarowania swoich udziałów w kryptowalutach. Rząd przygotowuje się do wprowadzenia dla nich pewnych ulg podatkowych. W grudniu 2022 r. jedna z argentyńskich prowincji ogłosiła też zamiar wyemitowania stablecoina opartego na amerykańskich dolarach.

Argentyna zezwoli na opłacanie podatków w BTCreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.