Bitcoin może osiągnąć poziom 4,8 mln dolarów, jeśli zastąpi waluty fiat - uważa Van Eck | Wiadomości | CrypS.

Bitcoin może osiągnąć poziom 4,8 mln dolarów, jeśli zastąpi waluty fiat – uważa Van Eck

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
van eck prognoza

Dyrektorzy VanEck Eric Fine i Natalia Gurushina stworzyli model wyceny złota i Bitcoina, gdyby miały się one stać światowymi aktywami rezerwowymi. Przewiduje on, że najwyższy kurs BTC wyniesie 4,8 miliona dolarów, a złota 31 000 dolarów za uncję.

Bitcoin jako globalne aktywo rezerwowe

Czy Bitcoin może wzrosnąć do 4,8 miliona dolarów? VanEck uważa, że jest to możliwe. W środowym wpisie na blogu Eric Fine i główna ekonomistka Natalia Gurushina wyznaczyli Bitcoinowi cenę docelową na poziomie 4,8 miliona dolarów. Warunkiem takiego wzrostu jest jednak to, by pierwotna kryptowaluta stała się globalnym aktywem rezerwowym.

VanEck doszedł do kwoty 4,8 mln dolarów, dzieląc globalną podaż pieniądza przez 21 mln, czyli całkowitą liczbę Bitcoinów, które kiedykolwiek będą istnieć.

Przeprowadzenie tej kalkulacji przy użyciu globalnego M0 (płynne pieniądze, które mogą być użyte do natychmiastowych wydatków) daje cenę docelową 1,3 miliona dolarów za monetę. Jednak użycie połączonej sumy podaży pieniądza M0 i M2, daje najwyższą prognozowaną cenę 4,8 miliona dolarów.

Stosując tę samą metodologię podano także średnią cenę złota na poziomie 31 000 dolarów za uncję. Kierownictwo VanEck zauważa jednak, że szanse kryptowaluty wydają się znacznie większe niż złota. Jednocześnie zastrzega, że obie prognozy trzeba będzie skorygować w dół ze względu na małe prawdopodobieństwo, że któreś z aktywów stanie się światowym aktywem rezerwowym. W artykule czytamy:

Na przykład inwestor, który widzi 10% szans na to, że złoto stanie się aktywem rezerwowym, może powiedzieć, że nasza cena 31 000 dolarów za uncję w ‘ekstremalnym scenariuszu’ stanowi praktyczny cel cenowy na poziomie 3100 dolarów za uncję.

Co sądzą inne instytucje?

VanEck nie jest jedyną firmą inwestycyjną, która podaje ekstremalne prognozy dotyczące ceny Bitcoina. W styczniu raport Cathie Wood z ARK Invest prognozował, że BTC może osiągnąć poziom miliona dolarów do końca 2030 roku.

Jednak inne firmy były bardziej sceptyczne co do jego potencjału. W lutym analitycy JPMorgan oszacowali, że obecna “wartość godziwa” Bitcoina wynosi tylko 38 000 dolarów, a długoterminowy cel cenowy dla tego aktywa to 150 000 dolarów.

van eck prognozareklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.