Binance nie bierze jeńców! Wolumen przekracza obroty 5. największych konkurentów łącznie. To zagrożenie dla rynku!

Wolumen obrotu na Binance w 2025 roku osiągnął poziom przewyższający łączny wolumen obrotów czołowych konkurentów giełdy. Mimo pozorów, to spory problem!


  • Binance pozostaje liderem rynku kryptowalut.
  • W tym roku deklasuje rywali pod kątem wolumenu obrotów.
  • Zbyt mocne umacnianie się Binance generuje jednak pewne problemy – rynek jest zbyt mocno uzależniony od jednego podmiotu.

Binance liderem

Dane zebrane przez CryptoQuant pokazują, że Binance obsługuje nawet dwukrotnie większy wolumen obrotu niż wszystkie inne giełdy razem wzięte.

Z kolei według danych TokenInsight, platforma odnotowała wolumen obrotu na poziomie około 8,39 biliona USD w samym tylko pierwszym kwartale 2025 roku. Ten wynik co stanowi 36,5% globalnej aktywności,

W pierwszym kwartale średni dzienny wolumen obrotu wyniósł blisko 36,6 miliarda USD – w porównaniu z 7,9 miliarda USD Bybit, 6,5 miliarda USD OKX i 5,6 miliarda USD Coinbase.

Badania CryptoQuant wykazały również, że wolumen obrotu spot na giełdzie Binance w tym roku przekroczył 1,9 biliona USD, przewyższając łączny wolumen obrotu Coinbase, Crypto.com i OKX.

W połowie roku było jeszcze lepiej. Wolumen obrotu spot na Binance był prawie osiem razy wyższy niż na giełdzie Coinbase, zapewniając giełdzie udział w rynku na poziomie około 42%. Do czerwca aktywność na rynku spot na platformie CZ zbliżyła się do łącznego wolumenu wszystkich innych giełd.

To generuje ryzyko

Problem w tym, że to zjawisko powinno martwić – zbyt wiele zaczyna zależeć od jednej giełdy, co cofa nas do 2013 r., gdy problemy Mt. Gox doprowadziły do wielkiego krachu na BTC.

Do tego Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych ostrzegał już wcześniej przed ryzykiem systemowym, które polega na tym, że pojedyncza platforma przetwarza nieproporcjonalnie dużą część wolumenu obrotu.

Zbyt mocna pozycja firmy sprawia, że ma ona nieproporcjonalną przewagę rynkową. Pod koniec 2023 r. niektórzy interpretowali ugodę Departamentu Sprawiedliwości USA z Binance jako potwierdzenie tego, że pozycja giełdy jest zbyt duża, aby ją zmienić bez szerszych zakłóceń na rynku.

Innymi słowy, urzędnicy boją się „tykać” spółkę, by nie doprowadzić do zbyt dużych zawirowań na parkiecie.


Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->